Dlaczego nie zalecamy gumowanego prześcieradła

Powszechnie panuje przekonanie, że materac dla dzieci należy zabezpieczyć gumowanym prześcieradłem, paroprzepuszczalnym ochraniaczem albo folią – głównie z obawy przed sytuacją z przemoczeniem pieluchy. Warto jednak zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Choć są to bardzo popularne i wygodne dla rodziców produkty, to mają jeden mankament – utrudniają swobodną cyrkulację powietrza (przez co skóra nie może tak swobodnie „oddychać”), a ponadto znacząco ograniczają odprowadzanie nadmiaru ciepła podczas snu. W przypadku dzieci może mieć to poważne konsekwencje – w opinii położnych z wieloletnim doświadczeniem w opiece domowej nad noworodkami gumowane prześcieradła i paroprzepuszczalne ochraniacze mogą doprowadzać do przegrzania dziecka w czasie snu.

 

Jak nie doprowadzić do odparzenia skóry dziecka podczas snu?

Należy pamiętać, że maluszki mają wyjątkowo delikatną i wrażliwą skórę. Wszelkie ograniczenia lub wręcz blokowanie swobodnej wymiany powietrza prowadzą do nadmiernego pocenia się i problemów ze skórą lub ze snem u dzieci. Brak wentylacji lub jej ograniczenie często przyczynia się do powstania licznych zmian skórnych, a także odparzeń u noworodków i starszych dzieci.

Podczas odpoczynku lub snu temperatura ciała w kontakcie ze szczelnym pokrowcem znacznie wzrasta, do tego dochodzi brak wentylacji i ograniczona wymiana ciepła. W prostej drodze prowadzi to do nadmiernego pocenia się, zwiększenia ryzyka odparzenia i problemów skórnych, jak i kłopotów ze spaniem w nocy czy wypoczynkiem w dzień. Z tego względu dłuższy wypoczynek na materacu, który pokryty jest takim ochraniaczem, jest niewskazany z przyczyn higienicznych, nie wspominając o komforcie. Z tych samych względów dotyczy to również młodzieży i osób dorosłych, a przede wszystkim najmłodszych pociech.

 

Rozwiązanie dla dzieci – zdrowy sen i wypoczynek

Bezpiecznym i zdrowym rozwiązaniem jest wybór nakładki higienicznej HP1 lub HP2, która skutecznie chroni materac przed zabrudzeniami – ale jednocześnie pozwala na swobodny przepływ powietrza.

Nakładki higieniczne to specjalne ochraniacze przepuszczające powietrze, które zwiększają komfort snu i stanowią jeden z etapów ochrony materaca.

 

Dla komfortowego i zdrowego snu postaw na dwustopniową ochronę materaca

W zgodnej opinii doświadczonych położonych środowiskowych i naszej najlepszym wyjściem jest dwustopniowa ochrona materaca. Polega ona na zastosowaniu wielowarstwowego pokrowca oraz ochraniacza, który łatwo zdjąć i wyprać. Jest to optymalne rozwiązanie, które znacznie ułatwi Ci utrzymywanie czystości i higieny podczas snu Twojej rodziny.

 

Wielowarstwowy pokrowiec + przepuszczająca powietrze nakładka higieniczna = 100% komfortu podczas snu

 

To rozwiązanie zapewnia skuteczną ochronę przed stałymi zabrudzeniami, które wynikają z naturalnych procesów fizjologicznych (takich jak pocenie się, ulewanie pokarmu, wyciek z butelki bądź niewielkie przemoczenie pieluszki jednorazowej). Tutaj doskonale sprawdza się nakładka higieniczna HP1 oraz HP2, która spełnia te kryteria.

„Oddychające” nakładki higieniczne HP1 i HP2

Nakładka higieniczna HP1 oraz nakładka HP2 z serii antyalergic covers doskonale wchłaniają wilgoć, pot i chronią materac przed zabrudzeniami, ale jednocześnie umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza – tak ważną dla zdrowego snu.

 

Ze względu na bezcenną właściwość przepuszczalności powietrza nie są to produkty całkowicie wodoodporne. Budową nakładki higieniczne przypominają podpaski, co w normalnych warunkach zupełnie wystarcza, aby zabezpieczyć materac i zadbać o wysoką jakość snu. W okresie oduczania dzieci spania w pieluszce, w czasie chorób związanych z  wymiotami lub biegunką, materac należy dodatkowo zabezpieczyć jednorazowym podkładem higienicznym, umieszczając na materacu, go pod nakładka higieniczną. Takie rozwiązanie zapewnia zdrową dla skóry cyrkulację powietrza i skutecznie chroni materac.

 

Mogą zainteresować Cię także mity o przeciekaniu pieluszek, a także nakładki higieniczne dla młodzieży i dorosłych oraz przydatny wpis o nakładkach higienicznych na materac – bez tajemnic!

@materacyk.pl 

#materaclateksowy #materacdlaniemowlaka #materacdladziecka #pierwszymateracdladziecka #fikimiki #zdrowysen #materac #wyprawka #pokojdziecka #dołóżeczka #baby #epozytywnaopinia #alergia #antyalergiczny #ochraniacznamaterac #instytutmatkiidziecka #instamama #instamamy #instababy #macierzyństwo #niemowle #ciąża #wyprawkadlamalucha #wyprawka #sendziecka #dziecko #instadziecko #pokoikdzieciecy #łóżeczko #narodzinydziecka #wyprawkadlamaluszka #rodzice