Czas na drzemkę… Dziś  Światowy Dzień Snu!

Dziś… nie wychodzimy z łóżka! Światowy Dzień Snu, który w 2019 roku wypada w piątek 15 marca, wymaga, aby godnie go uczcić. Najlepiej we własnej sypialni, otuleni miękką kołdrą, na tak kusząco wygodnym materacu… A że piątek to weekendu początek, wolny dzień lub chociażby popołudnie w pościeli mają swoją rację bytu. Poznaj kilka ciekawostek na temat zdrowego snu i przygotuj się do świętowania World Sleep Day jak należy! 🙂

 

Moc zdrowego snu – co warto o nim wiedzieć

Zdrowy sen to – obok zdrowego odżywiania, zdrowej porcji relaksu i ruchu – podstawa w życiu, której (choćbyśmy bardzo chcieli lub się starali) nie możemy zaniedbywać. Skutki niedoboru snu lub efekty drzemek kiepskiej jakości są natychmiast widoczne. Ile razy po zarwanej nocy odczuwaliśmy duże zmęczenie, znacznie gorszą koncentrację, procentującą też zauważalnym spadkiem nastroju ? Natura nas tak stworzyła, że bez snu ani rusz, i zresztą bardzo dobrze, bo to jeden z najprzyjemniejszych sposobów regeneracji, jaki można sobie wyobrazić. Niezależnie od tego, czy jesteś nocną sową, czy rannym ptaszkiem, zadbanie o godziwą liczbę godzin snu w ciągu doby to wręcz Twój obowiązek.

 

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka i … własny ?

Obowiązek brzmi poważnie? Bo tak właśnie jest. Wzgląd na wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu na spoczynek w objęciach Morfeusza to jedno, jednak nie mniej ważna jest jakość snu. Gdy się o nią postaramy, możemy nawet spać nieco krócej, ale przyniesie to nam większe korzyści i lepszą regenerację niż dłuższy, lecz niespokojny sen wynikający np. z niewygody. By ze spokojem i komfortem pogrążyć się w marzeniach sennych, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, na czym śpimy. Podstawą jest tu wybór wygodnego materaca dla alergika lub osoby zdrowej – wówczas poza komfortem zapewni nam dostateczną ochronę przed roztoczami i bakteriami, a to tylko jedna z jego wielu zalet. Wybrany materac do spania powinien być wysokiej jakości i równie wysokiej wygody.

 

https://materacyk.pl/produkt/materac-mlodziezowy-domino-model-mhm1/

 

Nie inaczej jest w przypadku najmłodszych. Dzieci potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli, a co oczywiste również powinien być on jak najwyższej jakości. W spokojnym odpoczynku w ciągu dnia i nocy pomoże dobrze dobrany zdrowy materac dla dziecka, na którym maluch będzie mógł ułożyć się do wieczornego relaksu, drzemki w ciągu dnia czy do zabawy  w niesamowicie wygodnych i przytulnych warunkach.

https://materacyk.pl/produkt/materac-natura-baby-perfecto-prestige-line-model-nbpp1/

Większy wybór https://materacyk.pl/kategoria-produktu/12060-cm-do-lozeczka/ !

 

Ile czasu trzeba spać?

Bez dobrej jakości snu nie zdołamy właściwie funkcjonować i wykorzystywać swoich możliwości ani cieszyć się życiem. Chociaż każdy ma inną „dawkę” snu, która go dostatecznie regeneruje (niektórym wystarcza niecałe 6 godzin, inni do pełnej odnowy potrzebują bliżej  8 lub 9 godzin), nie można zaniedbywać nocnego wypoczynku. Jak to zrobić, by spać dobrze ?

 

Zdrowe nawyki, czyli kiedy czas do spania…

Czas na sen w ciągu doby powinien być z góry określony. Zastosowanie się do tej zasady pozwoli uporządkować rytm dnia i przyzwyczaić organizm do stałych pór spoczynku i aktywności. Jeśli kładziesz się spać późno i masz problemy przez to problemy ze wstawaniem, zacznij powoli zmieniać swoje nawyki, przesuwając godzinę, w której wędrujesz do łóżka, na nieco wcześniejszą – każdego dnia może być to choćby o 15 minut wcześniej. Dzięki temu z kładzenia się spać o 2 w nocy dojdziesz do godziny 23 w ciągu 12 dni lub, dajmy tu pewien margines – w ciągu dwóch i pół tygodnia. Taki sposób przyniesie Ci znacznie lepsze rezultaty niż nagła zmiana z dnia na dzień, z przesunięciem o 3 godziny, przez co i tak pewnie nie będziesz w stanie od razu zasnąć.

 

Jeśli prowadzisz nieregularny tryb życia, sprawa może być bardziej skomplikowana, jednak wierz mi – nie ma rzeczy niemożliwych. W przypadku pracy zmianowej można rozplanować dwa lub trzy różne harmonogramy uwzględniające różne godziny kładzenia się spać.

 

To dlaczego sen jest tak ważny?

Pamiętaj – jakość snu ma pierwszorzędne znaczenie dla Twojego wypoczynku i jakości całego życia. By czas spędzony w objęciach Morfeusza był jak najbardziej pożyteczny, trzeba zadbać o stałe godziny nocnego relaksu oraz o najlepszy zdrowy materac, na którym porządnie się wyśpisz. Spróbuj, a przekonasz się, jakie korzyści Ci to przyniesie
– w końcu nie bez powodu naszą dewizą jest „… zdrowy sen to zdrowe życie” !