Dzień Babci i Dzień Dziadka!  Jak dbać o zdrowy sen seniorów?

Jednymi z najcieplejszych świąt w całym roku są zdecydowanie Dzień Babci i Dzień Dziadka! Niezależnie od wieku – czy mamy 5 czy 50 lat – na myśl o babci i dziadku na pewno robi się nam ciepło na sercu… Zaraz obok rodziców są to najbliższe osoby, które przytulą, pocieszą, podarują pomocną dłoń. A do tego urzekną podniebienia pysznościami, które – co tu dużo mówić – przygotowane są specjalnie dla nas! Tak, obok babci i dziadka można poczuć się kimś wyjątkowym. Z okazji święta, które obchodzimy 21 i 22 stycznia pamiętajmy więc o najstarszych członkach naszej rodziny. Poza życzeniami i prezentami warto pomyśleć także o zdrowiu seniorów, a zwłaszcza podpowiedzieć, jak mogą zadbać o spokojny sen, którego w starszym wieku może brakować.

 

Problemy ze snem u starszych osób

 

Tak naprawdę problemy ze snem ma spora część osób, zarówno tych młodszych, jak i starszych. Żyjemy w pędzie, jesteśmy otoczeni elektroniką, a dieta „na szybko” i brak ruchu na co dzień nie sprzyjają właściwej regeneracji. Ci, którzy są już na emeryturze, nie mają aż tak szaleńczego tempa i prawdopodobnie nie korzystają w aż tak dużym stopniu ze smartfonów i innych urządzeń, więc można powiedzieć o ciut spokojniejszym trybie życia, który prowadzą. Mimo tego osoby w starszym wieku często cierpią na bezsenność lub jakość ich snu jest niska – powodem mogą być różne schorzenia, ale też błędy żywieniowe, stres i zamartwianie się, a przede wszystkim niesprzyjające warunki do spania.

 

Jako dzieci i wnuki powinniśmy zadbać o naszych najukochańszych dziadków i najwspanialsze babcie, proponując odpowiednio dopasowany i wygodny materac, który może w znacznej mierze rozwiązać ich problemy ze snem.

 

Jaki materac dla starszych osób

 

Dla osób w starszym wieku jednym z ważnych kryteriów wyboru materaca do łóżka powinien być komfort, jaki jest im w stanie zapewnić. Organizm inaczej regeneruje się, gdy ma 20 lat, a inaczej, gdy ma 70 lat, więc bezwzględnie należy zadbać o wygodę materaca dla seniora, która przełoży się zarówno na możliwość szybszego zaśnięcia, jak i odprężenie ciała oraz spokojniejszy sen w nocy.

 

Jak dobrze dobrać materac ?

 

Również pobudka na dobrze dobranym materacu dla dorosłych odbywa się w znacznie przyjemniejszych warunkach. Kark nie będzie zesztywniały, a mięśnie nie będą tak napięte. Dolegliwości bólowe mogą być znacznie mniejsze, niż w przypadku spania na twardym, niezapewniającym właściwego podparcia dla kręgosłupa podłożu (np. na rozkładanej kanapie).

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby przedstawiciele najstarszego pokolenia w naszej rodzinie mieli zapewnione najlepsze warunki do spania – zdrowy materac to zdrowy sen, który przekłada się na większy komfort życia!

Dzień Babci i Dzień Dziadka stanowi dobry moment, by w ciepłej atmosferze poruszyć ten temat, wykazując się troską i zaangażowaniem. Pamiętajmy o tym nie tylko przy tej okazji i pomóżmy naszym bohaterom zadbać o spokojny, regenerujący sen.