jak-wybrac-materac-dla-dziecka-big

Jak wybrać materac dla dziecka?

Przyjście na świat nowego członka rodziny to ogromna radość, niezliczone oczekiwania, plany i rzecz jasna, obawy. Młodzi rodzice pragną dla swego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Dbają o rozwój maluszka, właściwą dietę, piękne ubranka i wystrój pokoiku dziecięcego. Jednym z pierwszych, poważnych wyborów, przed jakimi stają, to zakup właściwego łóżka i materaca. Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której podpowiemy, jak dokonać najlepszego wyboru materaca dla dziecka.

Pierwsze chwile w domu
Niemowlę przychodzi na świat nieporadne, z mocno ograniczonymi umiejętnościami. Nie jest samodzielne i jeszcze dużo czasu musi upłynąć, by zarówno mózg, jak układy wewnętrzne osiągnęły dojrzałość i sprawnie funkcjonowały. Do prawidłowego rozwoju niemowlę potrzebuje miłości, troski, pożywnego jedzenia, lecz również odpowiedniej dawki spokojnego, niezakłóconego snu. To podczas snu odbywają się najważniejsze procesy wzrostowe małego człowieka.
Wygodne, bezpieczne łóżeczko oraz optymalny materac stanowią podstawę zdrowia i prawidłowego rozwoju maluszka.

Pierwszy materac dla dziecka

Wybierając łóżeczko dla niemowlęcia należy skupić się kilku najważniejszych kwestiach:

  • bezpieczeństwo
  • komfort snu
  • wygoda dla rodziców

Łóżeczko powinno być wykonane z materiałów przyjaznych dzieciom, co łatwo zweryfikować, bo każdy renomowany producent mebli dziecięcych umieści informacje o wymaganych certyfikatach i zezwoleniach na swojej stronie internetowej.
Pierwsze łóżeczko będzie przez pierwsze miesiące głównym miejscem przebywania małego człowieczka, więc warto wybrać model z opuszczanym dnem, by ułatwić rodzicom pielęgnację, a jednocześnie stopniowo zwiększać dystans od krawędzi łóżeczka.
Wyjmowane szczebelki łóżeczka pozwolą za jakiś czas dziecku samodzielnie opuścić bezpieczne schronienie łóżeczka i cieszyć się z samodzielności.
Rodzice o niższym wzroście mogą wybrać model z opuszczaną przednią częścią łóżeczka, by nie być zmuszonymi do niewygodnej pozycji przy wkładaniu i wyjmowaniu malucha z łóżka.
Jeśli rodzice decydują się na używany model łóżeczka po starszym rodzeństwie, to należy sprawdzić, czy nie ma uszkodzonej powierzchni, wystających drzazg czy zdrapanej farby. Używany mebelek może zyskać nowe życie i nowego lokatora, jeśli wnętrze nie jest uszkodzone.
Uwaga! Pomimo pokusy, by wykorzystać również używany materacyk po poprzednim maluchu, gorąco rekomendujemy jednak zakup nowego materaca.
Materacyk używany przez inne dziecko prawdopodobnie jest zaplamiony, zakurzony, a co za tym idzie, skolonizowany przez roztocza żyjące w kurzu.
Białka roztoczy mają właściwości silnie alergizujące i łatwo narazić niemowlę na alergię.
Plamy na materacu po ulewającym się mleku, moczu, pocie stanowią pożywkę dla bakterii i grzybów, co niesie ryzyko chorób dla niedojrzałego organizmu niemowlęcia. Ponadto każde dziecko ma swoją własną florę bakteryjną i nie należy prowokować kontaktu z innymi drobnoustrojami.
Materacyk dla niemowlęcia powinien być stosunkowo twardy, by dziecko nie zapadało się, a jednocześnie sprężysty i elastycznie układający się pod krzywiznami ciała.
Starszy maluch w miarę swoich możliwości będzie mógł podpierać się na sztywnym podłożu, unosić się na rączkach i zmieniać samodzielnie pozycję. Zbyt miękkie podłoże mogłoby zakłócić rozwój, a nawet stworzyć ryzyko podduszenia, gdyby niemowlę przypadkowo obróciło się na brzuch.
Krawędzie materacyka powinny być wyczuwalnie twardsze niż reszta materiału. Pozwoli to maluchowi uzyskanie stabilnej pozycji przy podciąganiu się na szczebelkach i próbach pionizowania.
Łóżeczko niemowlęcia powinno być wyposażone w materacyk o właściwościach antyalergicznych, dobrze odprowadzający wilgoć, przewiewny i ciepły.

Pokrowiec na materacyk – ważna kwestia higieniczna

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, materacyk niemowlęcia z całą pewnością będzie narażony na zaplamienie. Plamy mogą powstać w skutek nieszczelnej pieluszki, rozlanego pokarmu, potu, płynów fizjologicznych.
Pomimo, iż materacyk niemowlęcy nie jest duży i zmieści się w przeciętnej pralce, to trudno prać materac równie często jak pościel czy ubranka. Wszak materac musi jeszcze wyschnąć.
Idealnym rozwiązaniem wspomagającym codzienną higienę otoczenia maluszka jest pokrowiec na materacyk.
Ochraniacz wysokiego gatunku nie zaburzy cyrkulacji powietrza, podniesie komfort snu i zabezpieczy materac.
Pokrowiec łatwo zdjąć i uprać, więc materac pozostanie bezpieczny i czysty. W przypadku częstych awarii warto wspomóc ochraniacz nakładką higieniczną o wyższej chłonności.

0