materacyk-jak-wybrac-mateac-dla-malego-dziecka

Jaki wybrać materac dla małego dziecka?

Jednym z ważniejszych wyborów, przed którymi stoją młodzi rodzice, to zakup odpowiedniego łóżeczka dla dziecka.
Jakie cechy powinno spełniać łóżko dla małego dziecka? Jaki wybrać materac? Czym różnią się materace pomiędzy sobą? Co to jest materac termoelastyczny? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do dalszej części artykułu.

Spis treści:

  • Pierwsze łóżko – rodzaje
  • Niezbędne cechy zdrowego i bezpiecznego łóżeczka
  • Dobry materac – zdrowy kręgosłup
  • Co to jest materac termoelastyczny?

Pierwsze łóżko

Najczęściej spotykane na rynku łóżeczka dla dzieci występują w dwóch rozmiarach: 60 x 120 cm i 70 x 140 cm. W zależności od warunków mieszkaniowych, można wybrać mniejsze, które z pewnością zmieści się obok łóżka rodziców lub większe, z opcją transformacji w tapczan, po wyjęciu ścianek bocznych.
Warto dodać, iż zarówno większe, jak i mniejsze łóżeczko jest stanowczo za duże dla noworodka, który w pierwszych miesiącach życia potrzebuje mniej przestrzeni życiowej.
Dziecko rozwijając się w brzuchu matki, jest mocno ściśnięte i otulone, dzięki czemu czuje się bezpieczne. Kołysane ruchem ruszającej się mamy, uspokaja się i śpi. Gdy aktywność matki ustaje, np. w nocy lub podczas odpoczynku, maluch budzi się i rozpycha we wnętrzu. Każda kobieta w ciąży zna te doznania. Chwila relaksu w fotelu dla ciężarnej mamy, to przeważnie czas na piłkarskie dokonania niemowlęcia.
Narodziny i zwiększona przestrzeń wokół, są prawdziwą rewolucją w życiu małego człowieka. Zanim noworodek przyzwyczai się do nowego stanu i oswoi z zaskakującym otoczeniem, należy dziecko szczelnie otulać, by czuło się jak we wnętrzu mamy. W uspokojeniu maluszka pomaga kołysanie, które ma przypominać naturalny ruch ciała matki.
Doskonałym sposobem na spokojny sen maluszka w pierwszym okresie życia, może być kołyska ustawiona obok łóżka rodziców lub łóżeczko z funkcją bujania.
Pierwsze łóżko ze standardowym rozmiarem materacyka jest zbyt duże dla noworodka. Pamiętać jednak należy, że maluch rośnie bardzo szybko, a większa przestrzeń nad łóżkiem pozwala rodzicom zainstalować podstawkę do przewijania.
Doskonałym ułatwieniem życia rodziców jest łóżeczko z możliwością opuszczania jednego z boków, by bezproblemowo i bez konieczności wstawania, móc przenieść niemowlę bliżej mamy, do karmienia.
Praktycznym rozwiązaniem jest kilkustopniowa regulacja wysokości położenia materaca.
Im dziecko jest starsze, im więcej umiejętności ruchowych zdobywa, tym niżej opuszcza się dno łóżka.
Z ważnych detali i udogodnień łóżeczka dla małych dzieci, o których warto wspomnieć jest możliwość wyjmowania kilku szczebelków ze ścianki łóżka, co pozwoli starszemu maluchowi samodzielnie opuścić posłanie oraz praktyczne szuflady i półki pod spodem, gdzie można schować pościel na zmianę, akcesoria higieniczne, pieluszki.

Niezbędne cechy zdrowego i bezpiecznego łóżeczka

  • Materac dobrej jakości

Optymalny materac nie może być zbyt miękki, by nie stworzyć ryzyka podduszenia, a sprężysty i stabilny. Zbyt miękki materac może utrudniać dziecku właściwy rozwój, unoszenie się i podpieranie. W okresie pionizowania materac nie powinien zapadać się pod nogami, a stanowić stabilne podłoże, zwłaszcza przy krawędziach łóżka.
Materac powinien być komfortowy i wspierać właściwy rozwój niemowlęcia.

  • Bezpieczne materiały, bezpieczne kształty

Wszystkie przedmioty, a zwłaszcza te, które mają bezpośredni kontakt z małym dzieckiem, powinny mieć atesty, certyfikaty i pozwolenia polskich urzędów nadzorujących wyroby dla dzieci (Państwowy Zakład Higieny, Instytut Matki i Dziecka, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne). Tańsze, niesprawdzone produkty niewiadomego pochodzenia mogą poważnie zaszkodzić niemowlętom.
Wyroby certyfikowane dają pewność, że produkt dla dziecka spełnia normy bezpieczeństwa i będzie wspierać naturalny rozwój malucha.
Dobry materac – zdrowy kręgosłup
Dobrej jakości materac to nie tylko spokojny sen dziecka, a co za tym idzie, wypoczynek dla rodziców. To również podstawa zdrowego rozwoju układu ruchu niemowlęcia, czynnik zapobiegający wadom postawy, przeciwdziałający alergiom i element wspomagający w chorobach układu nerwowo-mięśniowego.
Zdrowy materacyk dla dziecka powinien być:

  • trwały
  • stabilny
  • komfortowy
  • nie ulegać odkształceniom
  • przewiewny
  • antyalergiczny
  • dobrze odprowadzający wilgoć

Z jakich materiałów wykonany jest materac dobrej jakości?

  1. Pianka poliuretanowa PUR
  • pianki wysokoelastyczne
  1. Lateks
  2. Mata kokosowa
  3. Łuska gryczana

Co to jest materac termoelastyczny?

Materac termoelastyczny wykonany jest z pianki poliuretanowej PUR o szczególnych właściwościach. Cechą charakterystyczną materaca termoelastycznego jest wrażliwość nie tylko na ciężar, lecz również temperaturę ciała . Pod wpływem ciepła, materac dostosowuje się do pozycji ciała.

0