Kiedy obniżyć łóżeczko?
Nowoczesne modele łóżeczek dla niemowląt wyposażone są w regulację wysokości dna łóżka, na którym ułożony jest materac. Przeważnie są to dwa lub trzy stopnie. Do czego służy regulacja wysokości materac? Kiedy obniżyć łóżeczko, by dziecku spało się wygodnie i bezpiecznie? Zapraszamy do dalszej części artykułu.
Łóżeczko dla dziecka
Bezpiecznie jak w ramionach mamy. Pierwsze dni, tygodnie i miesiące życia maluszek spędza w łóżeczku. Niemowlę przesypia większość doby. W łóżeczku śpi, odpoczywa, bawi się, jest przewijane i przebierane. Rodzice wyjmują dziecko do karmienia lub na spacer. Właściwe łóżko dla niemowlęcia pomaga w sprawnej opiece nad dzieckiem i stanowi bezpieczne schronienie.
Co to jednak znaczy: bezpieczne łóżeczko?
Po pierwsze: atestowane. Wyroby dla niemowląt zgodnie z polskim prawem powinny posiadać atesty i certyfikaty dopuszczające je do użytku dla najmłodszych klientów. Zanim zatem kupimy łóżeczko, warto zainteresować się o jakie pozwolenia wystąpił producent mebli dziecięcych. Do najważniejszych certyfikatów zaliczamy:
- Atest Państwowego Zakładu Higieny
- Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka
Po drugie: pasujące rozmiarem do wnętrza mieszkania. Najczęściej można spotkać na rynku łóżeczka o wielkości 120 x 60 i 140 x 70 cm. Nie oszukujmy się, obydwa rozmiary będą stanowczo za duże przez pierwsze miesiąca, jeśli nie lata dziecka! Większe łóżeczko jednak można najczęściej przekształcić później w tapczanik zdejmując bok łóżka lub wyjmując ruchome szczebelki.
Po trzecie: wyposażone w regulację wysokości materaca. O przeznaczeniu poszczególnych poziomów ułożenia materaca opowiemy w dalszej części artykułu.
Po czwarte: osoby o niższym wzroście powinny zwrócić uwagę na łóżka wyposażone w możliwość opuszczania ścianki mebelka, by ułatwić sobie dostęp do dziecka. Jest to szczególnie ważne na późniejszym etapie, gdy maluch przebywa na najniższym poziomie łóżeczka.
Kiedy obniżyć łóżeczko?
Przez pierwszy okres życia, gdy dziecko przebywa wyłącznie w pozycji leżącej, wybieramy najwyższy poziom ustawienia materaca. Wysokość barierki otaczającej dziecko nie powinna być niższa niż 30 cm. Niektóre żywsze maluchy mogłyby pokonać niższe zabezpieczenie i narazić się na ryzyko wypadnięcia.
Wysokie ułożenie materaca pozwala na szybki i swobodny dostęp do malucha w dzień i w nocy.
O obniżeniu poziomu materaca o kolejny stopień zaczynamy myśleć w chwili, gdy dziecko zaczyna samodzielnie unosić się i siadać. Przeważnie dzieje się to około siódmego – dziewiątego miesiąca życia, lecz należy pamiętać, że rozwój ruchowy dziecka jest kwestią wybitnie indywidualną. Niektóre maluchy siadają wcześniej, a niektóre pomijają etap siadania i przechodzą od razu do pionizacji. Czujność i uważna obserwacja dziecka jest najlepszą wskazówką pozwalającą uchwycić właściwy moment na obniżenie łóżeczka.
Barierka łóżka stanowi znakomity punkt podparcia dla dziecka, które jest gotowe do wstania na własne nogi. Stopy małego odkrywcy nie powinny zapadać się przy wstawaniu, więc przy zakupie materaca należy sprawdzić czy krawędzie są wystarczająco sztywne.
Szczebelki – drzwi do świata
Wybierając łóżeczko z wyjmowanymi szczebelkami ułatwi nam życie w późniejszych miesiącach życia dziecka, gdy maluch będzie już gotowy do samodzielnego opuszczenia bezpiecznego schronienia łóżka.
Kiedy pozwolić dziecku na ten krok?
To również kwestia indywidualnego rozwoju, ale przyjmuje się, że gdy dziecko próbuje pokonać barierkę górą, przenosi nogę ponad poręcz, wspina się lub wyraźnie komunikuje, że chce wyjść, to czas, by umożliwić mu na samodzielne opuszczenie łóżka.