materacyk_pokoj_starszego_dziecka_big

Pokój starszego dziecka – komfort i bezpieczeństwo

Gdy Twój maluch wyrósł już z niemowlęcego łóżeczka i pragnie samodzielnie poznawać otaczający go świat, nadszedł czas na zmiany. To moment, gdy warto od nowa zaaranżować przestrzeń dziecięcego pokoju. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie łóżka dla kilkulatka? Jak zaplanować przestrzeń, by zapewnić dziecku komfort snu i bezpieczeństwo zabawy?

Łóżeczko niemowlęce – od niemowlaka do przedszkolaka

Pokój dla dziecka w wieku niemowlęcym to przestrzeń, która musi spełniać potrzeby zarówno malucha, jak i rodzica opiekującego się nim przez większość doby.
Kupując pierwszy mebelek do spania należy kierować się przede wszystkim bezwzględnym bezpieczeństwem malucha.

Co to jednak znaczy: bezpieczne łóżeczko dla niemowlaka?

Po pierwsze:
Łóżeczko powinno być wyposażone w opcję opuszczania materaca, by wraz z rozwojem dziecka można je było dostosowywać do potrzeb. To również ogromna pomoc i wygoda dla rodzica, który na pierwszym etapie życia niemowlaka musi kilka, kilkanaście razy na dobę pochylać się nad łóżeczkiem, by przewinąć czy nakarmić malucha.
Po drugie:
Łóżko dla dziecka powinno być wykonane z bezpiecznych, certyfikowanych materiałów oraz zabezpieczone po bokach szczebelkami.
Po trzecie:
Materac, na którym maluszek spędza pierwsze miesiące życia musi zapewniać ciału dziecka optymalną wygodę wspierając naturalny rozwój i wzrost niemowlaka. Nie może być zbyt miękki, by nie narazić malucha za podduszenie się, gdyby przypadkowo przekręcił się na brzuszek. Nie powinien być również zbyt twardy, by nie zakłócać brakiem komfortu tak potrzebnego do rozwoju dziecka snu.
Po czwarte:
Materac powinien być wykonany z materiału ułatwiającego odprowadzanie wilgoci i przepuszczającego powietrze. To niezmiernie ważna zaleta dobrych jakościowo materacy dla niemowląt. Pozwoli bowiem uniknąć rozwoju szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów, wywołujących u dzieci alergie oddechowe.
Po piąte:
Brzegi materacyka powinny być twardsze niż jego środkowa część, by zapewnić starszemu niemowlakowi podporę pod nogami, gdy zacznie pierwsze próby z pionizowaniem, trzymając się szczebelków łóżeczka.
Bezpieczeństwo i komfort maluszka powinny iść w parze z potrzebami rodziców opiekujących się dzieckiem.
Fotel do karmienia, przewijak, półki i szuflady na pieluszki oraz środki higieniczne czy kosmetyczne, miejsce składowania zapasowej pościeli – to tylko podstawowe pomoce dla rodziców niemowlaka, które powinny znaleźć się w najbliższym otoczeniu łóżeczka dziecięcego.

Mały odkrywca rusza na podbój świata

Gdy maluch potrafi już się samodzielnie poruszać i chętnie opuszcza o własnych siłach bezpieczny port niemowlęcego łóżeczka, czas na zmiany. Pokój dziecka i jego wyposażenie bowiem powinny rosnąć wraz z małym człowiekiem, by nadążać za jego potrzebami.

Jakie potrzeby ma kilkulatek?

Dziecko w wieku przedszkolnym to energiczny i ciekawy otaczającego go świata maluch. Pokój dla kilkulatka to już nie tylko miejsce do spania i odpoczynku, ale również plac zabawy i strefa nauki.

Łóżko dla starszego dziecka – sen i zabawa

Czas pożegnać się z niemowlęcym łóżeczkiem.  Mały chłopiec czy dziewczynka potrzebują w tym wieku mebelka solidnego, trwałego i dużo większego.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając łóżko dla kilkulatka?

  • Sen idealny

Łóżeczko dla starszego dziecka przede wszystkim powinno zapewniać maluchowi optymalny komfort snu. Tutaj potrzeby kilkulatka nie różnią się od wymagań niemowlaka. Sen dziecka w każdym wieku powinien być spokojny i niezakłócony.
Gwałtowna faza rozwoju i wzrostu, intensywny czas poznawania świata oraz nauki nowych kompetencji wymagają zapewnienia dziecku nieprzerwanego snu. Podczas nocnego odpoczynku organizm dziecka odpoczywa, rośnie i regeneruje się.

  • Dobra noc to sucha noc

Materacyk dla kilkuletniego dziecka powinien być wykonany z materiałów odpornych na zalanie, gdyż w tym wieku mogą zdarzyć się jeszcze nocne awarie. Takie warunki spełniają miękkie i przyjemne w dotyku materiały hydrofobowe, ułatwiające czyszczenie i zapewniające maluchowi suchy i spokojny sen.

  • Łóżko – zabawa i bezpieczeństwo

Wybierając łóżko dla kilkuletniego dziecka warto wybrać model zabezpieczony z każdej strony tapicerowanymi bokami oraz wezgłowiem.
Miękka powierzchnia boków łóżka zabezpieczy ciało dziecka przed przypadkowym uderzeniem się w nocy, a tapicerowane wezgłowie będzie idealnie służyło za wygodne podparcie pleców podczas czytania pierwszych książeczek.
Kto powiedział, że łóżko służy tylko do spania i odpoczynku, ten z pewnością nigdy nie przebywał z kilkulatkiem…
Nic nie poprawia nastroju kilkulatka jak skakanie i zabawa na łóżku. Miękkie, tapicerowane boki łóżeczka oraz bezpieczne wezgłowie zmniejszą ryzyko uderzenia i siniaków podczas harców w pościeli.

Nauka czystości i pierwsze lekcje sprzątania

Kilkuletnie dziecko, tak chętne do nauki i poznawania nowych dziedzin, gotowe jest do pierwszych lekcji nauki sprzątania i porządkowania przestrzeni wokół siebie.
Nowe łóżeczko dla kilkulatka, wyposażone w wygodną i poręczną skrzynię na pościel ułatwiają maluchom porządkowanie łóżka. A mama czy tata mają dzięki temu mniej pracy przy utrzymaniu porządku.

Wysokość łóżka a czysta przestrzeń pod nim

Przy zakupie łóżeczka dla dziecka należy również mieć na uwadze wysokość mebla liczoną od podłogi. Zbyt mały prześwit nie pozwoli dosięgnąć mopem najdalszych zakątków podłogi pod łóżkiem, a to miejsce, gdzie najczęściej zbiera się kurz, a wraz z nim roztocza i inne chorobotwórcze drobnoustroje. Im mniej kurzu w otoczeniu dziecka, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych u dziecka.
Pamiętaj, wybierając łóżko dla dziecka sprawdź, czy wysokość nóżek mebla pozwoli na wygodne sprzątanie pod spodem, np. mopem lub robotem sprzątającym.