sposob-na-czysty-materac-big

Sposób na czysty materac

Statystyczny człowiek spędza w łóżku prawie jedną trzecią życia. To tutaj śpimy, nabieramy sił do kolejnego dnia, czasami chorujemy, odpoczywamy. Każdej doby spędzamy na materacu od kilku do kilkunastu godzin. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie użytkowania pojawiają się na nim plamy, a spod pościeli dochodzi przykry zapach. Co jest powodem nieprzyjemnej woni i jak jej zaradzić?

Materac, na którym co noc śpimy narażony jest na specyficzne warunki zewnętrzne.
Człowiek posiada na swym ciele około 3 milionów gruczołów potowych, którymi każdego dnia organizm wydziela do 500 mililitrów potu. Osoby cierpiące na nadmierne pocenie, hiperhydrozę, wydzielają nawet 10 razy więcej substancji organicznych.
Pocenie się, mimo, iż nieprzyjemne w konsekwencjach, jest naturalnym mechanizmem oczyszczającym organizm człowieka z toksyn, regulującym temperaturę, blokującym przed patogenami oraz chroniącym przed bakteriami i wirusami.
Pot ludzki składa się w przeważającej części z wody, lecz również z chlorku sodu, mocznika, mleczanów, związków mineralnych, cholesterolu, kwasów tłuszczowych i trójglicerydów. Pot sam w sobie nie śmierdzi, nie ma żadnego zapachu. Przykry zapach, indywidualny dla każdego człowieka jest efektem mnożących się na skórze bakterii.

Co jest przyczyną potu?

Pocenie może być spowodowane wielorakimi czynnikami, od najbardziej naturalnych i zgodnych z fizjologią, aż po symptomy groźnych chorób.
Do najczęstszych powodów pocenia się należy:

  • gorączka wywołana chorobą
  • wysiłek fizyczny
  • stres
  • zmiany hormonalne (ciąża, menopauza, andropauza)
  • uwarunkowanie genetyczne
  • zbyt wysoka temperatura otoczenia (zbyt ciepła kołdra)
  • stan psychiczny
  • przyjmowane lekarstwa
  • dieta (jedzenie pikantnych potraw)
  • nadmiar alkoholu
  • objaw chorobowy
  • brak higieny

Na materacu każdej nocy pozostawiana jest warstwa potu wydzielana przez śpiącą osobę. Cienka bariera prześcieradła nie chroni w żaden sposób przed przemoknięciem i zaplamieniem materaca.
Oprócz potu łatwo o zabrudzenia materaca płynami fizjologicznymi, pozostałościami po piciu czy jedzeniu w łóżku.
Ciepłe i wilgotne środowisko materaca stanowi znakomite miejsce dla rozwoju patogenów: roztoczy oraz bakterii i grzybów.
Roztocza to niewidoczne gołym okiem pajęczaki żyjące w drobinkach kurzu i żywiące się pozostałościami ludzkiej skóry. W jednym gramie kurzu może się zmieścić nawet 100 tysięcy osobników pasożyta. Obecność roztoczy w otoczeniu człowieka jest głównym powodem chorób alergicznych. Roztocza znajdują się w dywanach, poduszkach, sofach i materacach.
Reakcję alergiczną wywołują białka będące efektem metabolizmu pajęczaków. Przyjmuje się, że już co trzeci Polak odczuwa problemy związane z nadwrażliwością alergiczną, a uczulenie na kurz (białka roztoczy) występuje obecnie częściej niż alergia na pyłki traw czy drzew.

Jak nie dopuścić do tego by materac śmierdział?

Głównym powodem nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z materaca są plamy i pozostałości po pocie i innych płynach organicznych. Taki zabrudzony materac należy po prostu wymienić na nowy.
Najskuteczniejszym sposobem na czysty i pachnący materac jest higiena, konsekwencja i … ochraniacz na materac, o którego czystość należy dbać i najzwyczajniej często prać.
Materac, podobnie jak pościel, powinien być poddawany cyklicznym czynnościom sprzątającym. Nie da się wprawdzie włożyć materaca do pralki, lecz należy go przynajmniej raz w miesiącu starannie odkurzyć odkurzaczem wyposażonym w filtr przeciwkurzowy. Pozwoli to na usunięcie przynajmniej części kurzu z roztoczami.
Wietrzenie materaca (i pościeli) oraz w miarę możliwości, wystawianie na promienie słoneczne (również w zimie) sprzyja w pozbyciu się roztoczy. Pajęczaki są bardzo czułe na niskie temperatury oraz światło słoneczne.
Przestrzegamy przed pochopnym czyszczeniem materaca na mokro, gdyż trudno będzie go wysuszyć, a spanie na mokrej powierzchni jest niezdrowe i po prostu nieprzyjemne.

Sposób na czysty materac

Najlepszym sposobem na czysty i higieniczny materac jest założenie zalecanego ochraniacza na materac. Ochraniacz pozwoli zabezpieczyć materac przed wilgocią, nie zaburzy cyrkulacji powietrza (co zdarza się nagminnie przy korzystaniu z gumowych prześcieradeł), zapewni ochronę przed alergenami. Pokrowiec na materac łatwo zdjąć do prania i ponownie założyć. Należy pamiętać, by pościel i ochraniacz na materac prać w temperaturze minimum 60oC.