materac-czyszczenie-big

Boicie sie o lockdown, ale śpicie spokojnie na starych, zabrudzonych i powyginanych materacach

Materac, a higiena i kwestie bezpieczeństwa

Jeśli nosisz maseczkę w publicznych miejscach, myjesz starannie ręce mydłem i dezynfekujesz poręcze, starasz się unikać tłumów oraz poważnie podchodzisz do kwestii bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem pandemicznym, to z pewnością można nazwać Cię przezornym i odpowiedzialnym człowiekiem. Czy jednak pomyślałeś o innych zagrożeniach? Takich, które czekają na Ciebie najbliżej? I z którymi spotykasz się praktycznie co noc od urodzenia?
Pozwól, że przybliżymy Ci tematykę, na którą niewiele osób zwraca ostatnio uwagę, a dotyczy ona bezpośrednio Twojego zdrowia i Twoich najbliższych. Opowiemy Ci, co może się zdarzyć, jeśli nie zapewnisz higienicznego środowiska snu.
Podczas snu pocimy się, złuszcza się nasz naskórek, tracimy włosy i pozostawiamy resztki płynów organicznych.

Co może rozwijać się w tym ciepłym i wilgotnym otoczeniu łóżka?

Materac, na którym człowiek spędza co noc przeciętnie od pięciu do ośmiu godzin narażony jest na inwazję pasożytów, rozwój pleśni i grzybów oraz namnażanie roztoczy. W szczelinach łóżka zbiera się kurz i brud.
Stałe, bo conocne przebywanie w środowisku drobnoustrojów może przyczynić się z czasem do występowania ostrych reakcji alergicznych. Odpowiedzialne są za to m. in. roztocza domowe.

Czym są roztocza i czemu powinniśmy zapobiegać ich występowaniu?

Roztocza to mikroskopijne pajęczaki bytujące w drobinkach kurzu. Nie widać ich gołym okiem, a tylko przy użyciu mikroskopu. Roztocza żywią się drobinkami naskórka, pozostałościami organicznymi i zarodnikami grzybów.
Największe ich skupiska występują w środowisku łóżka i materaca. Przyjmuje się, że w 1 gramie kurzu może się znaleźć nawet 3000 osobników roztoczy.
Roztocza bytujące w środowisku człowieka odpowiedzialne są za występowanie nieżytów nosa, problemów z oddychaniem, astmę, atopowe zapalenie skóry, wypryski i zmiany skórne.
Alergików uczulają odchody roztoczy, które dostają się do układu oddechowego człowieka podczas snu. Kał roztoczy składa się z silnie alergizujących białek.
Roztocza nie tolerują niskich i wysokich temperatur. Systematyczne pranie pościeli i nakładki na materac w temperaturze powyżej 50oC oraz wietrzenie pościeli w mroźne i słoneczne dni powinno pomóc w pozbyciu się roztoczy.

Pluskwy

Innym rodzajem niechcianego lokatora naszego łóżka jest pluskwa.
Kosmopolityczny tryb życia, częste lub egzotyczne podróże przyczyniają się ostatnimi czasy do wzrostu występowania pluskiew w naszym kraju.
Ten mały owad, żywiący się krwią ludzi i zwierząt można często spotkać w miejscach, gdzie nocuje duża liczba osób. Hotele, schroniska, szpitale, hostele to idealne miejsce bytowania niewielkiego pasożyta. Przywozimy go ze sobą do domu w bagażu i ubraniu.
Uwaga! Mitem jest, że pluskwy występują wyłącznie w noclegowniach o niskim standardzie! Hotele o wysokiej renomie również borykają się z problemem pluskw.
Trudno zauważyć pluskwę gołym okiem, ponieważ przed żerowaniem jest praktycznie bezbarwna. Mały, ok 5 mm długości, płaski pasożyt nie potrafi latać czy skakać, lecz idealnie mieści się w szczelinach łóżka, pod dywanami, wykładzinami, między deskami podłogi.
Pluskwa żywi się krwią śpiącego człowieka. Żeruje między pierwszą a piątą rano, gdy śpimy najmocniejszym snem. Przyciąga je nasze ciepło, zapach i dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu.
Śpiący człowiek nie odczuwa bólu przy wkłuciu, podobnie jak przy ugryzieniu kleszcza, ponieważ pasożyt wpuszcza pod skórę żywiciela substancję znieczulającą.
Skąd będziemy wiedzieć, że w naszym łóżku przebywa niechciany pasożyt?
Z pewnością zauważymy ślady na ciele, np. liniowo występujące wkłucia na skórze, bolesne grudki, krwawe plamki. Na pościeli można zaobserwować plamy krwi, ślady odchodów pluskiew i wylinki.
Wprawdzie nie ma jednoznacznych dowodów na przenoszenie chorób przez pluskwy, to nie wolno lekceważyć pierwszych oznak bytowania pasożyta w naszym otoczeniu.

Jak obronić się przed pluskwami?

Pasożyt nie toleruje wysokich i niskich temperatur. Systematyczne pranie pościeli i nakładki na materac w temperaturze powyżej 50oC lub ekspozycja materaca na mróz poniżej -5oC pomoże zabić dorosłe postaci owada. Jaja pasożyta można usunąć za pomocą odkurzacza, lecz należy zdać sobie sprawę, że wszystkie te czynności mogą nie wystarczyć i niezbędne będzie użycie środków chemicznych, a w skrajnych sytuacjach, zmiana materaca na nowy.
Ciepłe, wilgotne otoczenie materaca sprzyja pojawianiu się pleśni i grzybów, które stanowią poważne zagrożenie dla alergików.

Jak zapewnić sobie dobry sen?

W jaki sposób zabezpieczyć się przed niepożądanymi czynnikami i zapewnić bezpieczne otoczenie nocnego wypoczynku?

  • Pościel pierz regularnie, nie rzadziej niż co dwa tygodnie, w temperaturze nie mniejszej niż 50o
  • Pierz poduszki, kołdrę i pokrowiec na materac przynajmniej raz w miesiącu.
  • Systematycznie odkurzaj materac odkurzaczem wyposażonym w filtr.
  • Wietrz sypialnię przed snem.
  • Wietrz pościel w słoneczne dni, również zimą.
  • Zrezygnuj z wykładzin i dywanów w sypialni.
  • Stosuj nakładki i ochraniacze na materac.
  • Nie korzystaj ze starych, pogiętych i zawilgoconych materacy.
  • Wymień materac na nowy, jeśli wykazuje ślady wilgoci lub widać ślady pleśni czy grzybów.
  • Używaj wyłącznie materacy atestowanych, przewiewnych, wentylowanych i od renomowanego producenta, który dba o certyfikację swoich produktów.
  • Wycieraj podłogę w sypialni na mokro, by usunąć kurz.
0