Higiena snu kilkulatka – sprzątanie, alergie, kurz
Zdrowy sen to podstawa zdrowia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dla najmłodszych jednak długi, nieprzerwany i spokojny sen to coś więcej niż wypoczynek, to fundament regeneracji, rozwoju i wzrostu całego organizmu. W jaki sposób zadbać o zdrowy sen dla kilkulatka? W dalszej części materiału przedstawiamy kilka ważnych porad dla rodziców. Zapraszamy!
Higiena snu – co to takiego?
Higiena snu to nic innego jak zbiór rekomendacji i zasad, które mogą w znaczący sposób poprawić jakość snu, a co za tym idzie, umożliwić regenerację, wspomóc procesy wzrostowe, polepszyć stan zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka. Jakie to zasady?
Zanim przejdziemy do szczegółowego omawiania zasad higieny snu, warto sprawdzić, jak długo powinno spać dziecko w wieku przedszkolnym.
Według rekomendacji amerykańskiej organizacji The National Sleep Foundation, badającej tematykę snu u dzieci i dorosłych, każdej grupie wiekowej człowieka odpowiada optymalna ilość odpoczynku nocnego, liczona w godzinach. I tak dziecko w wieku od trzech do 5 lat powinno mieć zapewnione od 10 do 13 godzin snu na dobę.
Zasady higieny snu dla dziecka w wieku przedszkolnym: h2
- Kładź dziecko do snu o tej samej porze. Stałe godziny zasypiania (i wstawania!) powinny być utrzymywane zarówno w dni powszednie, gdy maluch wstaje do przedszkola, jak i w dni wolne od zajęć.
- Przygotuj sypialnię dziecka do snu. Pokój powinien być wyciszony i zaciemniony oraz staranie wywietrzony zarówno w miesiące letnie, jak i w jesienno-zimowy czas.
- Zadbaj o wygodny i higieniczny materac łóżka dla dziecka. W tym wieku dziecku może się jeszcze przydarzyć mokra awaria, więc materac dla kilkulatka powinien być wykonany z materiału przewiewnego (umożliwiającego cyrkulację powietrza) oraz hydrofobowego, ułatwiającego czyszczenie. Dobrym pomysłem jest położenie na materacu nakładki chroniącej przed przedostaniem się wilgoci w głąb materaca.
- Przypilnuj, by dziecko wyciszyło się przed snem. Urządzenia elektroniczne, takie jak telewizor, ekran komputera, tabletu czy telefonu emitują światło niebieskie. Światło niebieskie wpływa negatywnie na proces zasypiania, zaburza naturalny rytm dobowy i zakłóca produkcję melatoniny, hormonu snu.
- Dziecko nie powinno kłaść się spać głodne ani przejedzone. Ostatni posiłek dziecka powinien mieć miejsce około dwóch godzin przed snem. Unikaj podawania dziecku napojów gazowanych, słodzonych, herbaty czy kawy.
- Aktywność fizyczna dziecka, zwłaszcza na świeżym powietrzu znacząco poprawia proces zasypiania i wpływa korzystnie na sen. Zadbaj, by dziecko miało możliwość ruchu i aktywnej zabawy w ciągu dnia.
Kurz, alergie a sen dziecka
Kurz zalegający zakamarki podłóg, mebli i tapicerowanych części wystroju naszych domów i mieszkań to prawdziwa zmora i przekleństwo. Prowadzimy z nim walkę praktycznie każdego dnia. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest również źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów.
Kurz w naszym otoczeniu składa się między innymi z roztoczy kurzu domowego. Roztocze kurzu domowego to grupa mikroskopijnych stawonogów, pajęczaków żywiących się głównie naskórkiem ludzkim.
Roztocza kurzu domowego żyją w naszych łóżkach, materacach, rozwijają się w pościeli i bytują w najbliższym otoczeniu śpiącego człowieka. Najdogodniejsze warunki do życia mają, gdy w środowisku jest ciepło, ciemno i wilgotno.
Odnóża, pancerzyki i odchody pajęczaków składają się z enzymów (białek) o właściwościach silnie alergizujących na układ immunologiczny człowieka.
Objawy alergii na kurz:
- kaszel
- wodnisty katar i kichanie
- trudności w oddychaniu
- głośny, świszczący oddech
- pieczenie oczu i łzawienie
- zapalenie spojówek
- ból głowy
- wysypki skórne (atopowe zapalenie skóry)
W jaki sposób walczyć z roztoczami i nie dopuścić do alergii u dziecka?
- Wyeliminuj kurz z otoczenia dziecka
Systematyczne odkurzanie pokoju dziecka powinno być podstawą domowych rytuałów. Nowoczesne roboty sprzątające i odkurzacze wyposażone są w filtry HEPA i zapobiegają wydostaniu się kurzu z pojemnika na odpadki.
Ponadto podłoga w pokoju dziecka powinna być również zmywana na mokro.
Zadbaj, by łóżko dziecięce miało wystarczającą wysokość od podłogi, by można tam było sięgnąć końcówką odkurzacza i mopem.
- Zadbaj o przewiewny materac do łóżka dziecka
Roztocze kurzu domowego znakomicie rozwijają się w materacu i pościeli. Materac zapewniający cyrkulację powietrza znacznie pogarsza warunki do rozwoju pajęczaków. Korzystaj z materacy, pościeli i dodatków tekstylnych z etykietą: antyalergiczny. To materiały przewiewne, łatwe w praniu i czyszczeniu.
- Wietrz materac i pościel dziecięcą
Stary sposób naszych babć, by wywieszać na słońce pranie, poduszki, kołdry i wyjmować materace na zewnątrz jest głęboko mądry. Pajęczaki nie znoszą ostrego światła słonecznego. Jeśli nie masz możliwości, by wystawiać materac na światło słoneczne, zadbaj, by go systematycznie odkurzać. Pościel zmieniaj przynajmniej raz w tygodniu i pierz ją w temperaturze minimum 60 stopni.
- Zrezygnuj w sypialni dziecka z wykładzin, dywanów, chodniczków
Im mniej miękkich tkanin na podłodze w pokoju dziecięcym, tym łatwiej zapanujesz nad czystą podłogą. Jeśli już posiadasz dywany, staraj się je systematycznie prać i czyścić.