Jak wybrać materac antyalergiczny dla dzieci?
Wybierając łóżeczko dla niemowlęcia, rodzice powinni kierować się zasadami bezpieczeństwa, zdrowia i wygody dla małego człowieka. W poniższym artykule przybliżymy najczęstsze zagrożenia płynące z niewłaściwego doboru materaca dla niemowlęcia. Skupimy się szczególnie jednym aspekcie: zabezpieczeniu dziecka przed alergenami. Zapraszamy!
Łóżeczko dla maluszka to szczególnie ważne miejsce. Tu maluch będzie spędzał większość swojego młodego życia, tu będzie się rozwijał jego mózg i ciało. Przy wyborze łóżeczka należy wziąć pod uwagę warunki lokalowe, jaki dysponujemy, wielkość łóżeczka (i tak w pierwszym okresie każde łóżeczko będzie za duże!), usprawnienia, czyli podnoszone dno łóżeczka, wyjmowane szczebelki, półki, szuflady i miejsce przechowywania kosmetyków. Jednym z najistotniejszych elementów jest wybór odpowiedniego materacyka.
Materacyk w niemowlęcym łóżeczku ma szereg ważnych zadań do spełnienia. Powinien być bezpieczny, sprężysty, wygodny, zdrowy. Nie można zapominać, iż materacyk jest również szczególnie narażony na mokre awarie, przeciekające pieluchy, plamy po mleku, rozlane napoje, pot. Jeśli dodamy do tego ciepło ludzkiego ciała, otrzymamy idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów, baterii i roztoczy. A stąd już prosta droga do groźnych alergii.
Jak uniknąć alergii?
Niemowlęta i małe dzieci spędzają w łóżku prawie 80% swojego życia! To czas intensywnego rozwoju całego organizmu. Gwałtownie tworzą się połączenia nerwowe, mózg uczy się nowych zdolności, kości powoli usztywniają, a układ odpornościowy dojrzewa. Sen stanowi kluczowy czynnik umożliwiający połączenie wszystkich procesów rozwoju.
Do obowiązków młodych rodziców należy zapewnienie dziecku w tym czasie optymalnych warunków do spokojnej ewolucji.
Jednym z zadań jest zabezpieczenie dziecku zdrowego środowiska zewnętrznego.
Rozpoznanie alergii i leczenie tej choroby jest niezwykle trudne u małych dzieci.
Przyczyny alergii u dzieci mogą mieć podłoże genetyczne, więc profilaktyka i baczna obserwacja otoczenia dziecka pod kątem występowania czynników ryzyka jest kluczowa, by nie dopuścić do pojawienia się objawów.
Przede wszystkim należy z całą starannością ograniczać kontakt z potencjalnymi alergenami i zapewnić otoczenie wolne od roztoczy, grzybów i bakterii.
Jak to zrobić?
Jeśli choć jedno z rodziców jest alergikiem, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u potomka.
Rodzice wolni od tej przypadłości nie powinni czuć się jednak zwolnieni z obowiązku profilaktyki antyalergicznej. Alergia jest chorobą występującą w każdym wieku, aż do późnej starości.
Im wcześniej przystąpimy do walki z tym niebezpiecznym przeciwnikiem, tym zdrowsze życie będzie miało dziecko.
Materac dla niemowlęcia
Materac dla niemowlęcia powinien spełniać szereg funkcji. Powinien odznaczać się odpowiednią twardością, by zapobiec przypadkowemu podduszeniu dziecka, sprężysty i elastyczny, by komfortowo zapewnić podporę pod krzywizny ciała oraz antyalergiczny, by przeciwdziałać kolonizacji alergenów i mikroorganizmów.
Materac do łóżeczka niemowlęcego
Materacyk w niemowlęcym łóżeczku jest narażony na mokre plamy, co przy ciepłocie ciała śpiącego dziecka daje świetne warunki do rozwoju niechcianych drobnoustrojów.
Po pierwsze:
Materacyk niemowlęcy powinien odznaczać się świetną cyrkulacją powietrza, swobodnym odprowadzaniem wilgoci i uniemożliwiać zbieranie się kurzu. Znakomitym wypełnieniem materacy dziecięcych jest pianka poliuretanowa, termoplastyczna typu HR oraz połączenie lateksu naturalnego i sztucznego.
Po drugie:
Zadbaj o pokrowiec na łóżeczko. Nie zawsze można zapobiec ulaniu się pokarmu czy awarii pieluszki! Pokrowiec, który można łatwo i szybko zdjąć, uprać i nałożyć na nowo, stanowi idealne rozwiązanie, by zabezpieczyć powierzchnię materaca.
Kupując pokrowiec, dopilnuj, by był przewiewny, wykonany z antyalergicznych surowców oraz prosty do zakładania. Pokrowiec powinno się prać w temperaturze 60oC.
Po trzecie:
Materac włożony do zamrażalnika na temperaturę -18oC zostanie oczyszczony z większości grzybów i drobnoustrojów. Dbaj o systematyczne pranie i mrożenie materaca.
Po czwarte:
Korzystaj z pościeli wykonanej z materiału, który można szybko i łatwo uprać w pralce (60oC).
Po piąte:
Usuń z pokoju dziecka dywany i wykładziny. Włókna miękkich podłogowych dywanów są idealnym miejscem dla rozwoju roztoczy i miejscem, gdzie najszybciej zbiera się kurz. A w 1 gramie kurzu może bytować nawet 3000 roztoczy!
Po piąte:
Zadbaj o wycieranie podłogi w pokoju dziecka na mokro. Jeśli odkurzasz pokoik dziecięcy, przenieś maluszka do innego pomieszczenia. Chmura kurzu poderwana z mebli czy podłogi może podrażnić układ oddechowy niemowlęcia. Korzystaj z odkurzaczy wyposażonych w filtry antykurzowe.
Po szóste:
Przed snem dokładnie wywietrz sypialnię dziecka.
Po siódme:
Wystawiaj pościel dziecka na słońce, zarówno w lecie, jak i zimie. Przewietrzysz pościel i usuniesz groźne roztocza, które nie tolerują światła słonecznego.