jaki-materac-do-lozeczka-big

Jaki materac do łóżeczka?

Pierwszy materacyk – poważna decyzja
Czas ciąży to nie tylko radosne oczekiwanie i planowanie imienia dla upragnionego dziecka. To również czas innych, ważnych wyborów. Wyboru miejsca do spania dla maluszka, wystroju pokoju dziecięcego, ubranek, zabawek, przyborów kosmetycznych i higienicznych oraz najważniejszego akcesorium: łóżeczka z materacykiem. Jaki wybrać materac do pierwszego łóżeczka? Zapraszamy do dalszej lektury!

Młodzi rodzice wyjątkowo starannie przygotowują się do nowej roli. Czytają poradniki, przeglądają fora internetowe dla przyszłych rodziców, radzą się innych, bardziej doświadczonych opiekunów, porównują rankingi najlepszych wyrobów dla niemowląt.
Jak jednak rozeznać się w nawale często sprzecznych opinii, mitów, przesądów i zwykłych błędów, jakich pełno w popularnych opracowaniach?
Przygotowaliśmy prosty i czytelny poradnik, jak w kilku krokach zrozumieć potrzeby małego człowieczka oraz jak prawidłowo zadbać o najbliższe otoczenie maluszka.
Po pierwsze, po drugie, po trzecie: bezpieczeństwo!
Młodzi, niedoświadczeni rodzice często nieświadomie przedkładają komfort snu dziecka nad bezpieczeństwo maluszka. Wydaje się im, iż im bardziej miękki materacyk, tym wygodniej będzie się dziecku spało. Nic bardziej mylnego i groźnego!
Niemowlę w pierwszych miesiącach życia ma bardzo ograniczony zakres ruchu i zupełnie nie panuje nad własnym ciałem. Położone na plecach, może przy zbyt miękkim podłożu odwrócić się przypadkowo na brzuch i przydusić. Podduszenie niemowląt w pierwszym roku życia stanowi większość przypadków syndromu nagłej śmierci niemowląt (SIDS – sudden infant death syndrome), niebezpiecznego zjawiska, przyczyniającego się do śmiertelnych wypadków dzieci w wieku między drugim a czwartym miesiącem życia.

Jaki powinien być materacyk?

Materacyk dla małego dziecka powinien być na tyle stabilny, by niemowlę nie zapadało się, a wystarczająco elastyczny, by układać się pod punktami podporu ciała. Zapadanie się może zakłócić prawidłowy rozwój układu szkieletowego i przyczynić się do wad postawy w późniejszym wieku.
Zbyt twardy materac nie pozwoli na regenerację i wypoczynek, tak potrzebny w czasie najbardziej intensywnego rozwoju dziecka.
Materacyk powinien być wykonany z materiału antyalergicznego, odprowadzającego wilgoć oraz zapewniającego swobodną cyrkulację powietrza.
Podobnie wygląda kwestia odwiecznego pytania młodych rodziców o poduszeczkę i kołderkę dla niemowlęcia.
Przypominamy i ostrzegamy! Niemowlę nie powinno spać na poduszce. W rzadkich medycznych przypadkach, na wyraźne polecenie lekarza można położyć dziecko w innej, niż na wznak pozycji, czy skorzystać z wyższego ułożenia górnej partii ciała dziecka, lecz przeważnie robi się to podkładając pod materacyk specjalny klin lub podkładkę, nie bezpośrednio pod główkę dziecka.
Podobnie wygląda sprawa z kołderkami, ciężkimi kocami i innymi dużymi przedmiotami umiejscowionymi w zasięgu rączek dziecka.
Niemowlę może przypadkowo narzucić sobie nakrycie na twarz i odciąć dopływ powietrza. Postaraj się o lekkie nakrycia, otulacze, rożki. Nie wkładaj do łóżeczka dużych, pluszowych zabawek. Jeszcze przyjdzie czas, gdy dziecko będzie chciało i mogło się nimi bawić.
Zabezpiecz firanki i zasłony okienne, by dziecko nie pociągnęło ich na siebie. Nie wieszaj dużych przedmiotów w zasięgu rąk malucha.
Pamiętaj! Maluszek spędza na swoim materacyku większość swojego krótkiego życia, więc zadbaj, by środowisko, w jaki przebywa było optymalnie zdrowe, bezpieczne i wygodne.
Mamo, tato, urosłem! Co dalej?
Czas, gdy niemowlę wyłącznie leżało w łóżeczku minął. Dziecko zaczyna siadać, później wstawać i eksplorować otaczający je świat.
Ścianki łóżeczka to przeważnie pierwsza podpórka, po której maluch wspina się próbując trudnej sztuki stania na własnych nóżkach i jeszcze trudniejszej: utrzymania równowagi.
Materacyk ma tu również zadanie do wykonania. Nie może być zbyt miękki na krawędziach, by nie utrudnić stabilnego podparcia dla stóp.
Pamiętaj, choć Twój maluszek jest jeszcze kruszynką, to niedługo zacznie wstawać. Pomóż mu, zapewniając optymalnie twarde podłoże pod stopami.
Sprężysty materac pozwoli dziecku na unoszenie główki, podnoszenie na rączkach i przewracanie z boku na bok. To wyjątkowo trudne zadanie dla małego człowieka.
Gdy mały zdobywca świata zaczyna swe pierwsze, samodzielne podróże poza bezpieczne schronienie łóżeczka, czas na zastanowienie się czy nie zmienić łóżeczka i materaca. Wszak mały przedszkolak ma zupełnie inne potrzeby niż niemowlę…

0