jaki-materac-gdy-boli-kregoslup-big

Jaki wybrać materac do spania, gdy boli kręgosłup?

Budzisz się rano połamany i zesztywniały? Cierpisz na chroniczny ból pleców po długiej jeździe samochodem, pracy przy biurku, podczas pochylania nad blatem kuchennym czy łóżeczkiem dziecka? Wydajesz małą fortunę na fizjoterapeutę, środki przeciwbólowe i masaże lecznicze? Być może nie pomyślałeś o istotnym elemencie, który ma ogromny wpływ na jakość Twojego życia i dobre samopoczucie. Czy wiesz, na jakim materacu co noc śpisz? I czy wiesz, jaki materac wybrać do spania na bolący kręgosłup?

Kręgosłup – cudowna konstrukcja naszego ciała

Kręgosłup jest jednym z cudów inżynierii Matki Natury. Powstawał w toku ewolucji przez tysiące lat, by sprawnie chronić ważne organy naszego ciała, podtrzymywać konstrukcję mięśni i kości oraz przewodzić impulsy informacyjne z każdego zakątka ciała do mózgu.
Kręgosłup jest zadziwiającą konstrukcją: jednocześnie twardy, lecz sprężysty, by móc zginać się, lecz nie łamać. Wytrzymuje naprężenia, urazy, niewłaściwe pozycje ciała. Kręgosłup, mimo, iż stabilny i niezawodny, powstał z materiału biologicznego, który starzeje się, koroduje pod naporem lat. Na kondycję kręgosłupa ma wpływ wiele czynników. Do niektórych z nich sami się przykładamy niehigienicznym trybem życia, lecz na inne nie mamy wpływu, gdyż wynikają z genetyki lub chorób.

Ból pleców – znak naszych czasów

Według danych znalezionych w sieci, ponad 80% osób na całym świecie skarży się w gabinecie lekarskim na bóle kręgosłupa.
Przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać głównie w siedzącym trybie życia współczesnego człowieka, w otyłości obciążającej układ stawowo-kostny, w mikrourazach towarzyszących nam przez całe życie, w niewłaściwej diecie pozbawionej wartościowych składników wzmacniających konstrukcję naszego ciała, w wypadkach mechanicznych, zmianach zwyrodnieniowych oraz w nieprawidłowej postawie i …. niewłaściwym materacu.
Nie bez znaczenia dla kondycji kręgosłupa ma depresja czy przewlekły stres. Napięcie mięśniowe wynikające ze stanu psychicznego może być odczuwane w postaci bólu kręgosłupa.
Gdzie boli najbardziej?
Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa najczęściej wskazują na odcinek lędźwiowy i szyjny, lecz nie da się ukryć, że kręgosłup potrafi boleć w każdej partii, od szyi po kość ogonową.

Najczęstsze powody bólu kręgosłupa:

  • osteoporoza – cicha, podstępna choroba kości, która przez lata nie daje żadnych objawów. Kości, również kręgosłupa słabną w ciągu wielu lat życia. Ubywa wapnia, materiału wzmacniającego. Kości stają się kruche, delikatne, podatne na urazy i złamania. Nadwaga, uwarunkowania genetyczne, wiek (menopauza), siedzący tryb życia, brak ruchu przyczyniają się do rozwoju osteoporozy. W zaawansowanych stanach chorobowych dochodzą bóle kręgosłupa.
  • Lumbago – bolesna blokada powstała przy nagłym ruchu ciała. Ból promieniuje od kręgosłupa do pośladków i mięśni ud. Uniemożliwia poruszanie się i chodzenie. Powodem jest nagłe przesunięcie kręgów kręgosłupa pod wpływem wysiłku. Powodem jest najczęściej niewłaściwa postawa ciała, brak ruchu, choroby układu kostnego, stany zwyrodnieniowe. Profilaktyka polega na poprawie higieny życia i snu (wygodny materac).
  • Dyskopatia – to przewlekła choroba kręgosłupa, na którą wpływ ma wiek, przeciążenia lub stany zwyrodnieniowe odbijające się na kondycji dysków międzykręgowych. Najczęstszą przyczyną jest nieumiejętne podnoszenie znacznych ciężarów. Nadwaga, brak ruchu i drobne, lecz długo trwające wibracje np. podczas jazdy samochodem mogą przyczyniać się do przemieszczania dysków kręgosłupa. Dyskopatii można nabawić się w wyniku uprawiania sportu, wypadku czy urazu. Długotrwały stres, depresja powodująca naprężenie mięśniowe również powodują obciążenie kręgosłupa.
  • Rwa kulszowa – bóle pochodzące z podrażnienia nerwu kulszowego. Rwa charakteryzuje się ostrym stanem bólowym promieniującym z pośladka w dół nogi. Czasami dochodzi mrowienie i drętwienie tylnej części nogi. Powodem może być pochylanie się na sztywnych nogach w obróconej pozycji lub ekspozycja na przeciąg czy zimno. Przyczyn rwy kulszowej można się dopatrywać w nieprawidłowej postaci ciała, braku elastyczności, braku ruchu, dyskopatii.

Każdy przewlekły lub rwący ból kręgosłupa powinien być skonsultowany z lekarzem ortopedą w celu określenia przyczyn medycznych stanu zdrowia.
Specjalista określi sposób leczenia, ewentualną kurację farmakologiczną i zajęcia fizjoterapeutyczne.
Niezależnie jednak od tych działań warto poświęcić przynajmniej 15 minut dziennie na ćwiczenia rozciągające, szybki marsz z psem lub po parku oraz zainwestowanie w zdrowy materac.

Wygodny materac – zdrowy sen. Zdrowy sen – zdrowe życie

Każdej nocy spędzamy w łóżku od pięciu do ośmiu godzin w pozycji leżącej. W ciągu całego życia daje to prawie 1/3 czasu!
W żadnym przypadku nie możemy sobie pozwolić na niedbałość w kwestii jakości materaca.
Materac powinien być dopasowany do wieku użytkownika, jego wagi, wzrostu, szczególnych wymagań zdrowotnych i oczywiście, upodobań.
Materacyk dla niemowlęcia powinien spełniać rolę podtrzymującą dziecko w prawidłowej pozycji ortopedycznej, bezpiecznej dla małego użytkownika i ułatwiającej zdrowy sen. Starsze dziecko na materacyku stawia pierwsze kroki, więc krawędzie łóżka muszą być wystarczająco twarde, by unieść ciało malucha.
Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym potrzebują wygodnej, komfortowej przestrzeni do zabaw oraz wypoczynku. Materac nastolatka to wstęp do dorosłości, miejsce regeneracji, rewir zamknięty dla rodziców. Jednocześnie wygodny, stabilny i pozwalający odpocząć po godzinach spędzonych w szkolnej ławce.
A dorośli? Dorośli użytkownicy potrzebują materaca, który wykaże się odpowiednią plastycznością przy dwójce użytkowników o różnej budowie ciała i wadze. Miejsca do komfortowej regeneracji, odpoczynku i niezbędnego relaksu po wysiłku oraz stresie codziennego dnia.
Nie należy czekać z decyzją o zmianie czy wyborze właściwego materaca. Każda noc spędzona na zapadającym się, wypchanym, zużytym materacu, to poranek i dzień pełen bólu kręgosłupa, głowy, kłopotów z poruszaniem się, dyskomfortu ciała oraz niedostatecznego wypoczynku. Od jakości snu zależy nasza zdolność koncentracji, umiejętność podejmowania słusznych decyzji, sprawność w samochodzie, w pracy i w szkole.
Stabilne, sprężyste, równomierne podparcie wszystkich wystających punktów ciała podczas snu pozwoli zregenerować kręgosłup, zoptymalizować wypoczynek oraz zachować zdrowie i dobre samopoczucie następnego dnia. Komfortowy materac jest niezbędny dla człowieka na każdym etapie życia

0