Jaki materac dla niemowlaka?
Czego najbardziej potrzebuje niemowlę, nowy i wyczekiwany członek rodziny, po przybyciu do domu? Oczywiście miłości, troski, czułej opieki i uwagi. Lecz nie wolno zapomnieć o zapewnieniu wygodnego i bezpiecznego łóżeczka oraz zdrowego materaca. Jaki materac wybrać dla niemowlaka? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat najlepszego doboru pierwszego materacyka dla dziecka.
Zanim jednak przejdziemy do omawiania tematu materacy dla niemowląt, należy poświęcić kilka chwil na przeanalizowanie kwestii łóżeczka.
Łóżeczka niemowlęce występują przeważnie w dwóch wymiarach: 60 x 120 cm lub 70 x 140 cm. Od razu musimy uprzedzić, iż obydwa rozmiary będą stanowczo za duże dla nowonarodzonego maluszka, lecz należy pamiętać, że dziecko bardzo szybko rośnie i za jakiś czas łóżeczko okaże się za małe.
Na pierwszy okres życia dziecka, gdy karmienie zdarza się co dwie, trzy godziny, można pokusić się o wybranie przystawki do łóżka rodzica lub kołyski, pozwalającej na łatwiejsze usypianie niemowlęcia.
Najczęściej jednak młodzi rodzice wybierają łóżeczko wolnostojące.
Łóżeczko dla niemowlęcia powinno być wyposażone w regulację dna, na którym położony jest materac. Pozwoli to na wygodne przewijanie dziecka, ubieranie i karmienie. Z czasem, gdy niemowlę urośnie i zacznie nabierać nowych umiejętności ruchowych, dno łóżeczka opuszcza się o stopień.
Osoby niższe mogą wybrać łóżeczka o opuszczanym boku, by swobodnie dostać się do niemowlęcia.
Wygodnym udogodnieniem jest nastawka na łóżeczko, służąca do przewijania, półeczki i szuflady na zmianę pościeli, pieluchy i środki higieniczne.
Wybierając łóżeczko przede wszystkim należy kierować się względami praktycznymi oraz bezpieczeństwem maluszka. Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka oraz atest PZH pozwolą mieć pewność, iż produkt jest wyprodukowany z bezpiecznych dla dziecka elementów i tworzyw. Renomowani i godni zaufania producenci umieszczają informacje o certyfikatach na swoich stronach internetowych.
Bezpieczny i zdrowy materac
Bezpieczny i zdrowy materac, czyli jaki?
Wbrew temu, co nakazuje czułe serce rodzica, materacyk dla niemowlęcia nie powinien być zbyt miękki. Zapadające się podłoże w łóżeczku nie jest ani bezpieczne, ani zdrowe dla maluszka. Czemu?
Niemowlę w pierwszych tygodniach po przyjściu na świat jest całkowicie zdane na swoich opiekunów. Nie potrafi wykonywać najprostszych czynności, oprócz instynktownej umiejętności ssania.
Małe dziecko nie kontroluje ruchów własnego ciała. Jeśli przypadkiem przekręci się na brzuch lub narzuci sobie kołdrę na głowę, nie będzie umiało się uwolnić i może dojść do podduszenia, śmiertelnie niebezpiecznego incydentu.
Zbyt miękkie podłoże w łóżeczku jest potencjalnym niebezpieczeństwem dla niemowlęcia.
Materacyk powinien być na tyle sztywny, by ciało dziecka nie zapadało się, lecz na tyle miękki, by zapewnić komfort snu i odpoczynku. Podłoże łóżeczka powinno podpierać naturalne krzywizny ciała, by w ten sposób wspierać naturalny rozwój układu mięśniowo-kostnego.
Właściwie dobrana elastyczność materaca pozwoli na spokojny sen maluszka oraz zapobiegnie powstawaniu wad postawy w późniejszym wieku.
Zdrowy materacyk to również odpowiednie wypełnienie. Materac powinien być znakomicie wentylowany, wykonany z materiałów antyalergicznych oraz wyposażony w zdejmowany pokrowiec.
Pokrowiec pełni podwójną rolę w łóżeczku dziecka. Chroni materac przed skutkami zanieczyszczeń, ulanego mleka, awarii pieluszki czy kropel oliwki, lecz też pozwala na zachowanie higienicznego środowiska, w którym rozwój drobnoustrojów będzie niemożliwy.
Pot, pozostałości organiczne, naskórek pozostają na pościeli i na materacu. Częste pranie pościeli i pokrowca w wysokiej temperaturze zapobiegnie powstawaniu przyczyn alergii: roztoczy i grzybów.
Pranie w temperaturze powyżej 50 stopni nie jest jedyną metodą na pozbycie się drobnoustrojów z pokrowca czy pościeli. Równie dobrym sposobem jest mrożenie w kuchennej zamrażarce.
Roztocza, bakterie i grzyby nie tolerują zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. Pranie, mrożenie oraz staranne wietrzenie pościeli, pokrowca i materacyka pozwoli zachować idealną czystość otoczenia małego człowieka.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym ważnym warunku, jaki powinien spełniać optymalny materacyk dla małego dziecka.
Łóżeczko, choć początkowo będzie służyło niemowlęciu wyłącznie do snu, to z czasem stanie się miejscem stawiania pierwszych, chwiejnych kroków.
Maluszek, podczas pierwszych prób pionizowania podciąga się na rączkach o szczebelki łóżeczka i próbuje wstawać. Krawędzie materacyka powinny być odpowiednio usztywnione, by stanowić odpowiednią podporę pod stopy dziecka.