jak-wybrac-materacyk-dla-dziecka-big

Jak wybrać materacyk dla dziecka?

Poniżej przedstawiamy praktyczne porady dla rodziców 
Sen to zdrowie słyszą rodzice od pierwszych chwil po narodzinach dziecka. Co to jednak znaczy zdrowy sen? Jak zapewnić dziecku prawidłowy rozwój i optymalny odpoczynek? Jaki wybrać materacyk dla dziecka? Odpowiemy na powyższe pytania w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury! 

Witaj na świecie! 
Gdy na świat przychodzi upragnione dziecko, rodzice zrobią wszystko, co w ich mocy, by przychylić mu nieba i zadbać o zdrowy rozwój. Wystrój pokoiku dziecięcego, wygodny wózek, piękne ubranka, zabawki i najzdrowsze jedzenie – tu nie ma miejsca na kompromisy. Dlatego właśnie ze szczególną starannością należy przyłożyć się do wyboru materacyka dla dziecka. Wszak będzie na nim spędzało większość swojego życia! 
Małe dziecko – duże wymagania 
Przeciętnie niemowlę waży tylko kilka kilogramów i mierzy niewiele ponad 50 centymetrów, czego więc może wymagać taki maluszek? Oprócz miłości, troski i najzdrowszego pokarmu, mały człowiek potrzebuje wygodnego i bezpiecznego łóżeczka. 
W pierwszych miesiącach życia dziecko spędza w swoim łóżeczku większość doby. Jest to czas intensywnego rozwoju i wzrostu.  

Jaki materac dla niemowlaka

Wybierając materacyk dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę na stopień twardości materaca, by zapewnić dziecku nie możemy pozwolić na zapadanie się pod uciskiem małego ciała, ponieważ będzie to przeszkadzało w późniejszym etapie jego rozwoju np. w zmianie pozycji.  
Materac nie może być zbyt miękki. Zbyt miękkie podparcie może utrudniać dziecku swobodną zmianę pozycji jak przewracanie na bok czy podnoszenie, opóźniając tym samym naturalny rozwój dziecka. A w sytuacji gdy niemowlę obróci się na brzuszek, może być niebezpieczne i przyczynić się do podduszenia, gdyż małe dziecko może nie poradzić sobie samo z podniesieniem główki. 
Zbyt twardy z kolei materac nie będzie sprzyjał odpoczynkowi i rozwojowi kręgosłupa. Elastyczne i adaptujące się do naturalnych krzywizn ciała podłoże pozwoli na bezpieczny i zdrowy sen.  
Ciepło i higiena  
Wybierając materacyk dla dziecka warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego się składa. Oprócz optymalnej elastyczności powinien zapewnić dziecku dobrą cyrkulację powietrza. 
Chcę już wstać! 

Pierwsze łóżeczko dla dziecka

Pierwsze łóżeczko dla dziecka to nie tylko miejsce do spania. Mokre plamy wynikające z naturalnych procesów fizjologicznych lub powstałe na skutek wycieku z butelki na pościeli to codzienność w życiu młodych rodziców. Warto zatem zastanowić się nad odpowiednim pokrowcem na materac, który będzie dostosowany do prania w temperaturze 60 stopni, i dodatkowo  wyposażyć się w nakładkę higieniczną HP1 lub HP2,  gdyż znacznie szybciej i łatwiej wyprać tkaninę ochraniacza niż  cały pokrowiec. Szczególnie w sytuacji gdy do incydentu dojdzie na świeżo wypranym materacu. 
Łóżeczko to również naturalne miejsce do pierwszych prób pionizowania się dla małego człowieka. To tam czuje się bezpiecznie, a szczebelki łóżeczka służą idealnie do podciągania się, a materac powinien stanowić stabilne podłoże. Zwróćcie zatem uwagę przy zakupie materaca czy jego krawędzie wystarczająco sztywne, by utrzymać ciężar podnoszącego się malucha. Dodatkowo utwardzone krawędzie zapewnią bezpieczniejszą krawędź w momencie wyjęcia szczebelków, i zmniejszą ryzyko niekontrolowanego ześlizgnięcia się z łóżeczka. Będzie mu łatwiej poznawać świat i swoje możliwości! 

Rozmiary materacy dla dzieci

Na rynku dostępne są najczęściej dwa rodzaje materacy do łóżeczek: 120 x 60 i 140 x 70 cm. Rozmiar łóżeczka należy dostosować do możliwości mieszkaniowych i budżetowych.  

Na jak długo wystarczy niemowlęce łóżeczko?

Bardzo trudno pokusić się na precyzyjną odpowiedź na pytanie: kiedy dziecku zmienić łóżeczko i materac na większe? Wszystko bowiem zależy od indywidualnych cech rozwojowych dziecka. Przyjmuje się jednak ostrożne szacunki, że zmiana łóżka najczęściej następuje około 18 miesiąca życia lub wagi przekraczające 20-25 kilogramów. Ważniejsza jest w tym przypadku gotowość malucha do spania w „dorosłym” łóżku, niż statystyczne dane.