matracyk-jak-wybrac-materacyk-dla-noworodka

Jaki materac dla noworodka (opinie lekarzy)

Jakie cechy powinien posiadać zdrowy i wygodny materacyk dla niemowlęcia, nowego członka rodziny? Jak dokonać wyboru? Nowy czy używany? Miękki czy twardy? Co radzą eksperci i fizjoterapeuci? Jaki powinien być najlepszy materac dla noworodka? Zapytaliśmy o opinie lekarzy pediatrów. Zapraszamy do lektury!

Ach, śpij, kochanie…
Czas ciąży to znakomity okres na przygotowania do powitania nowego członka rodziny. Szykowanie pokoju dziecięcego, wybieranie wózka, ozdób, ubranek i zabawek. Wymyślanie imienia i planowanie wspólnej przyszłości. W natłoku zadań i planów łatwo zapomnieć o priorytetach. W przypadku noworodka najważniejsze jest zabezpieczenie w wygodny i co najważniejsze zdrowy dla rozwoju dziecka  materac. Wszak maluch w pierwszym okresie życia będzie w nim spędzał większość czasu!
Co radzi lekarz?
Łóżeczko niemowlęcia powinno być wyposażone w materac bezpieczny, wygodny i zdrowy.
Cóż to jednak konkretnie oznacza?

Jaki materac jest bezpieczny dla dziecka?

Czy wybrać  twardy materac dla dziecka?

Nie można również przesadzić w drugą stronę. Materacyk nie powinien być zbyt twardy, gdyż nie będzie wygodny dla niemowlęcia i delikatny kręgosłup może być narażony na zbędne naprężenia.
Optymalny materacyk powinien łagodnie uginać się nad ciężarem ciała malucha, równomiernie podtrzymywać kręgosłup dziecka i trwale nie odkształcać się. Materac powinien podpierać naturalne krzywizny ciała dziecka: głowę, barki, pupę.
(zbadany pod kątem braku substancji szkodliwych zgodnie z wymaganiami pod względem wymagań najbardziej rygorystycznej klasy I, czyli dla artykułów dla niemowląt i małych dzieci w wieku do 3 lat) oraz uzyskać  certyfikat „Bezpieczny dla dziecka”.
Renomowani producenci materacy kierując się dobrem klientów i dbając o markę własną, prezentują swe produkty na wystawach i targach branżowych. Najlepsze wyroby otrzymują prestiżowe wyróżnienia świadczące o jakości i trosce o zdrowie najmłodszego użytkownika.
Szukając opinii o danym materacu dla niemowlęcia, warto zajrzeć na stronę internetową producenta i poczytać opinie w sieci.

Zdrowy materac dla dziecka

Zdrowy materac złożony jest z materiałów niealergizujących, bezpiecznych, umożliwiających łatwe czyszczenie i zapewniających swobodną cyrkulację powietrza. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie materaca nakładką HP1 lub HP2, która chroni przez zabrudzeniami z przemakającej pieluchy czy resztek pokarmu. Materac powinien sprawnie odprowadzać wilgoć i zabezpieczać dziecko przed wychłodzeniem.

Materac dla dziecka nowy czy używany?

Właściwy rozwój układu kostno-mięśniowego małego dziecka zapewni wyłącznie nowy wyrób renomowanego producenta, o którego wysiłkach na rzecz jakości może świadczyć staranność w zdobywaniu atestów i nagród.
Dobry materac to ważna inwestycja na rzecz przyszłości naszego dziecka, a jak wiadomo, na inwestycjach się nie oszczędza.