Jakie cechy powinien posiadać zdrowy i wygodny materacyk dla niemowlęcia, nowego członka rodziny? Jak dokonać wyboru? Nowy czy używany? Miękki czy twardy? Co radzą eksperci i fizjoterapeuci? Jaki powinien być najlepszy materac dla noworodka? Zapytaliśmy o opinie lekarzy pediatrów. Zapraszamy do lektury!

Jaki materac dla noworodka (opinie lekarzy)

Ach, śpij, kochanie…

Czas ciąży to znakomity okres na przygotowania do powitania nowego członka rodziny. Szykowanie pokoju dziecięcego, wybieranie wózka, ozdób, ubranek i zabawek. Wymyślanie imienia i planowanie wspólnej przyszłości. W natłoku zadań i planów łatwo zapomnieć o priorytetach. W przypadku noworodka najważniejsze jest zabezpieczenie w wygodny i co najważniejsze zdrowy dla rozwoju dziecka  materac. Wszak maluch w pierwszym okresie życia będzie w nim spędzał większość czasu!

Co radzi lekarz?

Łóżeczko niemowlęcia powinno być wyposażone w materac bezpieczny, wygodny i zdrowy.

Cóż to jednak konkretnie oznacza?

Jaki materac jest bezpieczny dla dziecka?

Czy wybrać  twardy materac dla dziecka?

Nie można również przesadzić w drugą stronę. Materacyk nie powinien być zbyt twardy, gdyż nie będzie wygodny dla niemowlęcia i delikatny kręgosłup może być narażony na zbędne naprężenia.

Optymalny materacyk powinien łagodnie uginać się nad ciężarem ciała malucha, równomiernie podtrzymywać kręgosłup dziecka i trwale nie odkształcać się. Materac powinien podpierać naturalne krzywizny ciała dziecka: głowę, barki, pupę.

(zbadany pod kątem braku substancji szkodliwych zgodnie z wymaganiami pod względem wymagań najbardziej rygorystycznej klasy I, czyli dla artykułów dla niemowląt i małych dzieci w wieku do 3 lat) oraz uzyskać  certyfikat „Bezpieczny dla dziecka”.

Renomowani producenci materacy kierując się dobrem klientów i dbając o markę własną, prezentują swe produkty na wystawach i targach branżowych. Najlepsze wyroby otrzymują prestiżowe wyróżnienia świadczące o jakości i trosce o zdrowie najmłodszego użytkownika.

Szukając opinii o danym materacu dla niemowlęcia, warto zajrzeć na stronę internetową producenta i poczytać opinie w sieci.

Zdrowy materac dla dziecka

Zdrowy materac złożony jest z materiałów niealergizujących, bezpiecznych, umożliwiających łatwe czyszczenie i zapewniających swobodną cyrkulację powietrza. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie materaca nakładką HP1 lub HP2, która chroni przez zabrudzeniami z przemakającej pieluchy czy resztek pokarmu. Materac powinien sprawnie odprowadzać wilgoć i zabezpieczać dziecko przed wychłodzeniem.

Materac dla dziecka nowy czy używany?

Właściwy rozwój układu kostno-mięśniowego małego dziecka zapewni wyłącznie nowy wyrób renomowanego producenta, o którego wysiłkach na rzecz jakości może świadczyć staranność w zdobywaniu atestów i nagród.

Dobry materac to ważna inwestycja na rzecz przyszłości naszego dziecka, a jak wiadomo, na inwestycjach się nie oszczędza.