materacyk-czy-poduszka-klin-jest-bezpieczna-dla-noworodka-big

Czy poduszka – klin jest bezpieczna dla noworodka?

Jedną z najbardziej istotnych kwestii podczas szykowania pokoiku dla dziecka jest zdrowe, bezpieczne i wygodne łóżeczko. Większość młodych rodziców na szczęście już wie, że noworodek nie powinien spać na zwykłej poduszce, lecz wciąż pada pytanie o właściwą pozycję dziecka podczas snu. Czy poduszka – klin jest bezpieczna dla noworodka? Jak układać dziecko na klinie? Zapraszamy do dalszej lektury.

Tradycyjnej Poduszce mówimy stanowcze NIE!
Wprawdzie o szkodliwości i ryzyku stosowania poduszek dla noworodków napisano już wiele, lecz my wzmacniamy przekaz, by nie pozostawić najmniejszych wątpliwości.
Niemowlę nie powinno spać na tradycyjnej poduszce.
Małe dziecko, tuż po porodzie ma bardzo ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Nie potrafi unieść główki, co jest szczególnie ważne podczas snu i odpoczynku w pozycji leżącej.
Miękka, otulająca główkę poduszka jest jednym z czynników ryzyka występujących w zespole nagłego zgonu niemowląt (SIDS z angielskiego: sudden infant death syndrome).
Poduszka bowiem może grozić uduszeniem, gdyby dziecko nieświadomie przemieściło się na bok czy brzuch. Dziecku śpiącemu na poduszce w pozycji bocznej może zatkać się jedna dziurka nosa. Brak odpowiedniej ilości powietrza może poważnie uszkodzić mózg niemowlęcia.
Z tego samego powodu na szczególną staranność zasługuje wybór bezpiecznego materaca. Optymalny materac dla noworodka nie powinien zapadać się pod ciężarem dziecka.

Bezpieczna pozycja snu dla dziecka

Czy jednak zupełnie płaska pozycja podczas snu jest całkiem zdrowa i komfortowa dla niemowlęcia?
Pozycja na płasko jest najbezpieczniejsza dla małego dziecka – trudno znaleźć inną opinię wśród neonatologów, fizjoterapeutów i położnych. I słusznie.
Po co zatem nasze mamy i babcie podkładały pod materacyk niemowlęcy zwinięte ręczniki czy książki? Do czego służą poduszki – kliny przeznaczone dla dzieci we wczesnym wieku?
Lekko pochylona pozycja materaca w górnej części jest z różnych powodów wskazana dla komfortu i zdrowego rozwoju małego człowieka.  Oto najważniejsze z nich:

  • Mniejsze ryzyko zadławienia się ulewającym mlekiem
  • Ułatwienie oddychania
  • Zmniejszenie napięcia w odcinku szyjnym dziecka
  • Zapobieganiu schorzeniom kręgosłupa i odcinka szyjnego
  • Podniesienie komfortu snu
  • Ulga w oddychaniu, gdy dziecko cierpi na katar

Książki czy inne przedmioty podkładane przez nasze babcie unosiły materacyk, a co za tym idzie górną część ciała dziecka, lecz kąt osiągany tym rozwiązaniem nie zapewniał stabilności oraz odpowiedniego pochylenia. Klin od początku stosujemy pod materac, a w momencie gdy zaczną się problemy z oddychaniem bądź częste ulewanie się dziecku należy przełożyć poduszkę na materac i ułożyć dziecko na poduszce zaczynając od obręczy barkowej

Po co poduszka klin dla dzieci?

Poduszki – kliny dla niemowląt stanowią znakomite wsparcie w zdrowym rozwoju dziecka. Klin, co ważne, podnosi górną część ciała niemowlęcia, łącznie z plecami, a nie samą głowę, jak ma to miejsce w przypadku osób dorosłych.
Naszym zdaniem powinniśmy unikać klinów dopasowujących się do kształtów, ponieważ tracą jakże ważny kąt nachylenia
Poduszka – klin, czyli agent do zadań specjalnych
Wszystkie wyroby przeznaczone do użytku dla dzieci i niemowląt powinny posiadać niezbędne i wymagane prawem atesty i zezwolenia.

  • Atest Państwowego Zakładu Higieny
  • Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka
  • Certyfikat Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego

Nasze poduszki klin – FikiMiki mają Ocenę Kliniczną , to znaczy Nasza poduszka jest wyrobem medycznym.
Na końcu podkreślmy raz jeszcze – Kin powinien być po prostu stabilny.

0