materacyk-jak-bezpiecznie-przewiezc-materac

Jak bezpiecznie przewieźć materac?

Przeprowadzka w inne miejsce czy zakup nowego materaca stawia nas przed pytaniem: jak bezpiecznie przewieźć materac? Czy zorganizować samemu transport czy skorzystać z usług profesjonalistów? Jak zabezpieczyć materac do przewozu? W dalszej części artykułu postaramy się podpowiedzieć rozwiązania. Zapraszamy!

Jak przewieźć materac ze sklepu?

W przypadku transportu materaca ze sklepu do domu sprawa wydaje się być najprostsza z możliwych. Usługę taką przeważnie proponuje sklep. To najlepsza i najwygodniejsza opcja. Materac jest bowiem fabrycznie zabezpieczony i zapakowany na czas transportu. Sklep dysponuje odpowiednio dużymi autami dostawczymi i przeszkolonym, ostrożnym personelem lub wynajmuje usługę transportową u zaufanego przewoźnika.
Co jednak, gdy nie chcemy płacić za transport oferowany przez sklep?

 Jak zorganizować transport własny materaca?

Pierwszym krokiem w przygotowaniu materaca do transportu jest zabezpieczenie go na czas podróży. Przyda nam się do tego folia malarska, bąbelkowa, stretchowa i taśma klejąca. W ostateczności możemy wykorzystać kilka nowych worków na śmieci przeciętych na zgięciach, by uzyskać duże płachty materiału. Zabezpieczamy materac kilkoma warstwami folii i wzmacniamy na brzegach za pomocą taśmy. Należy pamiętać, że materac będzie niesiony, układany, transportowany i może przydarzyć się, że ktoś położy go na podłodze, oprze o ścianę, czy spadnie mu na ziemię. Kilka warstw mocnej folii powinno pomóc przetrwać mu podróż i różne przygody po drodze.
Gdy zabezpieczyliśmy starannie materac, możemy przygotować się do transportu.

Kwestia kluczowa: rozmiar materaca a rozmiar auta

Materace dla dorosłych występują w kilku rodzajach: od 90 cm szerokości do 250 cm. Długość standardowego materaca to 200 cm.
Większość aut pasażerskich nie jest przystosowana gabarytami do transportu tak dużych przedmiotów. Jedynie materac o najmniejszej szerokości może zmieścić się do auta pasażerskiego.
Materace o większych rozmiarach powinny być transportowane autami typu kombi czy pick up i większymi: terenowymi, dostawczymi czy profesjonalnym przewozem.
Na forach internetowych i w niektórych poradnikach można natknąć się na twierdzenia, że materace można przewozić bezpiecznie na dachu auta osobowego.
Nie zgadzamy się z taką tezą, gdyż nie jest to ani bezpieczne dla transportowanego materaca (ryzyko załamania i zniszczenia), ani z punktu widzenia bezpieczeństwa dla użytkowników ruchu drogowego. Jeśli przewożony na dachu materac spadnie, może stworzyć poważne ryzyko dla innych ludzi na ulicy. Duża powierzchnia materaca będzie działała jak żagiel i przy większej prędkości lub powiewie wiatru, zabezpieczenia mogą nie wystarczyć.
Wynajem auta do transportu
Rynek wynajmu samochodów oferuje szeroki wachlarz propozycji, również w sferze transportowej. Wygodny i stosunkowo niedrogi jest ponadto najem aut na godziny. Samochody dostępne w tej opcji występują zarówno w wersji osobowej, jak i dostawczej. Płacimy wyłącznie za wykorzystany czas. Pozostaje wyłącznie poprosić sąsiada lub kolegę, by pomógł nam wnieść materac na miejsce.
Firma transportowa
Jeśli nie mamy odpowiednio dużego auta do transportu, jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firmy zajmującej się przeprowadzkami lub przedmiotów o większych rozmiarach.
Profesjonalna firma nie dość, że bezpiecznie przewiezie materac w pozycji leżącej, to również zabezpieczy go nas czas przewozu i wniesie na miejsce.

0