materacyk-lozeczko

Czy do łóżeczka potrzebny jest ochraniacz?

Myśląc o spokojnym śnie naszego maluszka, dbamy przeważnie o wygodne i bezpieczne łóżeczko. Nie wolno zapominać nam, że równie ważny jest odpowiedni materac oraz ochraniacz. Po co potrzebny jest ochraniacz do łóżeczka? Jaki powinien być? Poniżej znajdziecie Państwo kilka praktycznych rad jak kupić najlepszy ochraniacz do łóżeczka dziecka. Zapraszamy!
Spokojny sen dziecka
W pierwszym okresie życia niemowlęcia, dziecko przeważnie śpi. W krótkich, choć młodzi, zmęczeni rodzice są na pewno innego zdania, momentach między drzemkami, niemowlę domaga się jedzenia i przewinięcia. Następnie znów wraca do snu.
Początkowo dziecko nie rozróżnia pór dnia i nocy, stosując się do własnego cyklu karmienie-przewinięcie-sen. Z czasem przystosowuje się do powszechnej rutyny.
Sen u małych dzieci jest, oprócz jedzenia, czynnością najważniejszą do prawidłowego rozwoju. Podczas snu wydziela się hormon wzrostu, mózg regeneruje się, zapamiętuje nowo zdobyte umiejętności, uczy się i ćwiczy pamięć. Szereguje dane i przede wszystkim rośnie.
Długi, zdrowy i wygodny sen dziecka stanowi priorytet dla rodziców małego człowieka. Jest gwarancją zdrowia dziecka, a poza tym pozwala „złapać” parę chwil tylko dla siebie, o czym świetnie wiedzą młodzi rodzice.

Jak zapewnić dziecku wygodny, zdrowy sen?

Przede wszystkim dopasowane łóżeczko i wysokiej jakości materac. Nie należy sugerować się, że materac jest tylko na chwilę, bo dziecko i tak wyrośnie. To niewłaściwe podejście.
Odpowiednio dobrany, wysokiej jakości materac pozwoli na zdrowy rozwój delikatnego szkieletu dziecka, wspomoże prawidłową postawę ciała, pozwoli na optymalny wypoczynek. W późniejszym wieku, gdy dziecko zacznie się pionizować, materac stanie się pierwszym podłożem pod niepewnymi nóżkami dziecka. Nie może zatem się za mocno uginać, powinien być odpowiednio sztywny przy krawędziach, by wspomagać pionową postawę dziecka trzymającego się prętów ochronnych łóżka.
Ponadto materac powinien odznaczać się przewiewnością, cechami antybakteryjnymi i antyalergicznymi. W zachowaniu czystości i wspomożeniu higieny znakomicie sprawdzi się pokrowiec na łóżeczko.

Po co kupować ochraniacz na dziecięce łóżeczko?

Przede wszystkim z powodów higienicznych. Materac dobrej jakości jest dość kosztownym zakupem, więc dodatkowa ochrona przed zabrudzeniem jest konieczna. Opieka nad dzieckiem oferuje mnóstwo okazji do wpadek i możliwości zabrudzenia materaca.
Materac może się zabrudzić podczas karmienia dziecka, przewijania, przebierania, z powodu ulania pokarmy i  nieszczelnej pieluszki. Samo prześcieradło jest zbyt cienkie i nie daje odpowiedniej ochrony. Natomiast starej daty prześcieradła o gumowym wykończeniu czy ceraty kładzione na materac mogą spowodować poważne odparzenia delikatnej skóry dziecka. Najlepszym rozwiązaniem gwarantującym zarówno zachowanie czystości jak i  higieny jest stosowanie ochraniaczy na materac.
Materac zabezpieczony przez ochraniacz nie ulega zabrudzeniom i przykrym zapachom.

Jaki jest najlepszy ochraniacz na łóżeczko?

Ochraniacz na materac na łóżeczko dziecięce powinien spełniać kilka podstawowych zadań. Powinien być:

  • łatwy w zdejmowaniu – czynność zakładania i zdejmowania powinna być możliwie najprostsza. Ochraniacz często się pierze, więc wygoda jest ważna.
  • łatwy w praniu – ochraniacz pierzemy często i przynajmniej w temperaturze 55 stopni. Pozwala to doczyścić trudne plamy oraz pozbyć się bakterii, grzybów i roztoczy. Sprawdź, czy ochraniacz, który chcesz kupić, można prać na wyższych zakresach.
  • przyjemny w dotyku – pomimo, iż położymy na ochraniaczu prześcieradło, warto sprawić maluszkowi dodatkową przyjemność i kupić miękki, przyjemny w dotyku ochraniacz.
  • antyalergiczny i przeciwgrzybiczny – pościel, łóżeczko i materac są często miejscem rozwoju roztoczy i grzybów. Mogą one być przyczyną alergii dziecka. Dlatego ważne jest zabezpieczenie snu dziecka przed taką ewentualnością. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie ochraniacz ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
  • posiadać certyfikaty bezpieczeństwa i dopuszczenia do użytku przez małe dzieci – Państwowy Zakład Higieny oraz Instytut Matki i Dziecka wydaje opinie i certyfikaty dotyczące przedmiotów używanych przez rodziców wobec swoich dzieci. To ważna informacja, która świadczy o staranności producenta wyrobów skierowanych w stronę najmłodszych użytkowników.
0