fikimiki-kidinbed

Jak wybrać łóżko dla dziecka?

Kilka ważnych porad. O wybieraniu wyprawki i wyposażaniu pokoju dla niemowlęcia można napisać grubą książkę. Wybór modeli, kształtów i kolorów dostępnych na rynku oszałamia i wprawia w konsternację. Wiedzą o tym świetnie zwłaszcza młodzi rodzice przygotowujący się do nowej roli po raz pierwszy. Dzisiaj skupimy się na jednym z najważniejszych elementów potrzebnych dziecku od pierwszych dni jego życia, aż po okres nastoletni – na wyborze łóżka.
Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Łóżeczko dla niemowlęcia

Jak nie popełnić błędu przy zakupie? Pomimo, iż wzrok rodziców przeglądających strony internetowe producentów łóżek dla dzieci przykuwają przede wszystkim tęczowe kolory, dekoracje i przepiękne baldachimy, warto najpierw zastanowić się nad najważniejszymi parametrami, jakie musi spełniać mebel do spania dla niemowlęcia.
Łóżeczko dla niemowlaka przede wszystkim powinno być bezpieczne. Co to znaczy?
Pod hasłem bezpieczeństwa rozumiemy zarówno wysokość, wielkość, możliwość regulacji położenia półki materaca, jak i sam dobór odpowiedniego materaca. Istotna jest również kwestia niezbędnych certyfikatów i pozwoleń, które regulują czy materiały i farby użyte do produkcji łóżka spełniają warunki bezpieczeństwa.
Wracając do tematu wielkości łóżka, wiele zależy od tego ile posiadamy miejsca w domu i czy chcemy wstawić łóżeczko dla niemowlęcia do swojej sypialni, a dopiero później przestawić je do pokoju dziecinnego, czy też od razu wyposażyć własny kąt malucha.
Najczęściej spotykanym rozmiarem łóżek dla małych dzieci są o rozmiarze 120×60 i 140×70. Od razu zapewniamy Was, że obydwa rozmiary będą sporo za duże dla noworodka. Dziecko jednak szybko rośnie, nabywa nowe umiejętności i z czasem takie łóżeczko okaże się nie tylko wygodnym miejscem do spania, a również znakomitym kącikiem do zabawy i nauki wstawania.
Mniejszy rozmiar łóżeczka pozwoli je wygodnie zmieścić w sypialni rodziców lub w małym pokoju, natomiast większy świetnie sprawdzi się na dłuższy okres, bo nawet do szóstego roku życia dziecka.
Materac dla niemowlęcia powinien solidnie podpierać ciało małego człowieka na całej jego długości, spełniać warunki antyalergiczne oraz posiadać wystarczająco sztywne krawędzie, by gdy nastąpi faza pionizacji, dziecku nie zapadały się stopy przy wstawaniu przy barierce.
Łóżeczko powinno być wyposażone w regulowaną półkę, na której leży materacyk. W pierwszym okresie życia, dziecko przeważnie śpi, więc można bezpiecznie ustawić półkę na najwyższą wysokość. Jest to o tyle ważne, że maluszek początkowo wymaga częstego wyjmowania do karmienia i przewijania. Z czasem dziecko nabywa nowych umiejętności oraz rozwija swą aktywność o unoszenie się i siadanie. Wtedy należy obniżyć półkę materaca, by dziecko nie wypadło. Niektórzy producenci łóżek dla niemowląt proponują opuszczaną przednią ściankę boczną łóżka, by ochronić kręgosłup rodzica często pochylającego się nad łóżeczkiem lub dla osób o niższym wzroście.
Gdy maluszek jest już gotowy do podboju świata i chce sam samodzielnie wychodzić z łóżeczka, można przemyśleć zakup łóżka, którego dwa lub trzy szczebelki się wyjmują tworząc bezpieczny otwór dla dziecka lub też model łóżka, które można przekształcić w tapczan.
Wybierając łóżko dla dziecka należy sprawdzić czy krawędzie mają łagodne wykończenia i czy nie ma elementów ruchomych. Małe dzieci są przeważnie niezwykle ciekawskie i kreatywne w badaniu otoczenia wokół nich. My, dorośli musimy zabezpieczyć im tę przestrzeń, by uniknąć kontuzji i przykrych wypadków.
Praktycznym rozwiązaniem łóżek dla dzieci jest szuflada pod spodem. Początkowo można w niej chować niezbędne drobiazgi do higieny niemowlaka, a w późniejszym wieku przyda się dla kolekcji zabawek i pluszaków.

Jakie wybrać łóżko dla starszego dziecka?

Gdy dziecko wyrasta z wieku niemowlęcego, rodzice często decydują się na zmianę aranżacji pokoju dla dziecka, w tym dokonują zakupu nowego łóżka.
Podobnie jak łóżeczka dla niemowląt, łóżko dla kilkulatka również powinno bezwzględnie spełniać normy i atesty przewidziane przepisami polskimi dla produktów dziecięcych. Ponadto powinno być wyposażone w barierkę bezpieczeństwa, by ochronić dziecko przed wypadnięciem w nocy.
Różnorodność wzorów i modeli łóżek dla dzieci dostępnych na rynku jest olbrzymia i spełnia wszelkie dziecięce fantazje. Dziecko może spać w łóżku przypominającym auto rajdowe, pałac króla, zamek rycerski, dżunglę lub komnatę księżniczki.
Decyzję pozostawiamy oczywiście rodzicom, lecz pragniemy jeszcze raz zwrócić uwagę na tak istotny element jak odpowiedni materac dla naszego zucha.
Dobry materac powinien stabilnie podtrzymywać wszystkie punkty podparcia ciała dziecka, być antyalergiczny i posiadać wygodny do prania pokrowiec, jeśli maluchowi zdarzają się jeszcze nocne awarie.
Jeśli posiadamy więcej dzieci, znakomitym i bardzo przez maluchy lubianym rozwiązaniem są łóżka piętrowe. Pozwalają zaoszczędzić miejsce w pokoju dziecięcym i pobudzają fantazję latorośli. Piętrowe łóżko dla jedynaka również jest interesującym pomysłem, gdyż pozwala zbudować bazę lub kryjówkę pod łóżkiem, stanowi świetne miejsce do chowania zabawek, a gdy dziecko wchodzi w okres szkolny, można pod łóżkiem postawić biurko z lampką.