fikimiki-baby11

Pościel do łóżeczka dla niemowlaka – co warto wiedzieć przed zakupem?

Kompletowanie wyprawki dla maluszka to trudne wbrew pozorom wyzwanie, znane świetnie świeżo upieczonym rodzicom. Bogactwo barw, wzorów ubranek, zabawek, wyposażenia pokoju dziecięcego i pościeli dostępnych na rynku mogą przyprawić o zawrót głowy.
Jak dokonać prawidłowego wyboru? Co kupić, by nasze dziecko pierwsze chwile swojego życia spędzało w miłym, przyjaznym, lecz przede wszystkim zdrowym otoczeniu?
Zanim zakupicie Państwo pierwszy komplet pościel do łóżeczka niemowlęcego, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami jak wybrać najlepsze produkty dla maluszków.

Dlaczego sen jest tak ważny dla dziecka?

Od momentu narodzin, najważniejszą czynnością życiową dziecka jest sen. Zdrowy, głęboki, nieprzerwany sen jest niezbędny dla regeneracji, prawidłowego rozwoju mózgu i centralnego układu nerwowego małego człowieka. Stanowi podstawę zdrowia psychicznego i fizycznego niemowlęcia.
W pierwszych tygodniach życia noworodki potrzebują znacznie więcej snu niż starsze dzieci, bo od kilkunastu do nawet dwudziestu godzin na dobę. W zależności od indywidualnych potrzeb dziecka, fazy snu i czuwania niemowląt różnią się. Zdarzają się maluchy, które ku radości rodziców, przesypiają całe noce, lecz spokojny, nocny odpoczynek nie jest dany rodzicom niemowląt, które budzą się regularnie co dwie, trzy godziny domagając pokarmu, przewinięcia i czułości. Nie ma tu reguł i zasad. Niemowlęta same regulują swój odpoczynek i jest to jak najbardziej naturalne zjawisko.
Im dziecko jest starsze, tym okresy snu stają się krótsze, a czas wybudzenia i czuwania, dłuższy.
Niemniej jednak większość swego młodego życia, dziecko spędza w łóżeczku i w jego otoczeniu. Dlatego niezmiernie ważne jest, by właśnie tutaj zapewnić niemowlęciu idealne warunki dla odpoczynku, rozwoju i zabawy.

Jak dobrać idealną pościel do łóżeczka niemowlęcego?

Od czego zacząć?
Zanim zaczniemy zachwycać się kolorowymi wzorami na niemowlęcej pościeli, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materacyka dla naszego maluszka.
Właściwy materac dla niemowlęcia powinien bowiem spełniać kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim powinien odznaczać się sprężystością i dobrze podpierać plecki niemowlaka. Wbrew pozorom nie powinien być zbyt miękki, by dziecko nie zapadało się, ale by mogło swobodnie zmieniać pozycję podczas snu.
Odpowiednia twardość materaca jest również bardzo istotna dla nieco starszego dziecka, gdyż pozwoli małemu odkrywcy na bezpieczniejsze wstawanie. Dlatego warto już na samym początku dokonywania decyzji o zakupie, przyjrzeć się krawędziom materaca czy nie załamują się, a stanowią stabilną podstawę do pionizowania.
Właściwa cyrkulacja powietrza materaca dziecięcego pozwoli uniknąć odparzenia skóry i zapewni spokojny sen maluszka.

Pościel dziecięca – co trzeba wiedzieć?

Idealna pościel dla niemowlęcia powinna być przede wszystkim miękka, ciepła, bezpieczna i łatwa do utrzymania w czystości.
Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym cechom, jakie powinna posiadać wybrana przez nas pościel dziecięca:

  • Miękka w dotyku – delikatna skóra niemowlęca powinna być otulona miękkim, przyjemnym w dotyku materiałem. Dlatego też jednym z najczęściej spotykanych surowców do wykonania pościeli dla noworodka jest bawełna. Jest to trwały, przewiewny, naturalny materiał, który łatwo utrzymać w czystości, niealergizujący i zapewniający komfort snu bez zbytniego przegrzania ciała dziecka. Na rynku dostępne są jasne, pastelowe kolory pościeli dla niemowlęcia, dzięki czemu barwa powłoczek nie zmienia się za szybko wskutek częstego prania, a brak użycia silnych barwników zmniejsza możliwość występowanie alergii.

Oprócz bawełny można spotkać w sklepach pościel niemowlęcą wykonaną z satyny lub kory. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by pościel niemowlęca była wykonana z lejącej satyny, lecz należy pamiętać, że ten materiał charakteryzuje się chłodnym dotykiem, co jest przyjemne dla skóry w upalne noce, lecz może powodować również przykre odczucie zimna. Kora jest materiałem niedrogim, lecz bardziej szorstkim w dotyku, czym różni się od miękkiej bawełny, a dodatkowo jest mniej odpornym na częste pranie w wysokiej temperaturze.

  • Ciepła o każdej porze roku – spokojny sen maluszka powinna zapewnić pościel gwarantująca odpowiednią ciepłotę ciała o każdej porze roku, lecz bez zbędnego przegrzewania. Na rynku dostępne są kołderki niemowlęce o wypełnieniu wykonanym na bazie materiałów syntetycznych i naturalnych (pierze i wełna). Charakteryzują się lekkością i zapewniają odpowiednią temperaturę ciała maluszka. Według niektórych źródeł dostępnych w sieci, materiały pochodzenia naturalnego wypełniające kołderki niemowlęce mogą powodować alergie, lecz wielu rodziców małych dzieci kieruje się doświadczeniem poprzednich pokoleń i z pełnym zaufaniem wybierają wypełnienia klasyczne.
  • Bezpieczna dla dziecka i łatwa w utrzymaniu w czystości – kołderka dla niemowlęcia nie powinna być za duża i zbyt ciężka, by małe dziecko swobodnie mogło samo przesunąć pościel podczas snu; powinna być pozbawiona twardych elementów wykończeniowych, szorstkich haftów czy drobnych koralików lub guzików.

Kołderka dziecięca nie powinna alergizować i być łatwa w czyszczeniu. Warto również zaznaczyć, by pościel niemowlęca wykonana była z materiałów odpornych na wysoką temperaturę prania. Dzięki czyszczeniu pościeli niemowlęcej w wyższych zakresach temperatury pozbawimy ją bowiem niechcianych bakterii i niebezpiecznych roztoczy.

Pościel dla niemowlęcia

Komfort, bezpieczeństwo i higiena to niezmiernie ważne warunki, jakie powinna spełniać pościel do łóżeczka niemowlęcia. Wybór odpowiedniego zestawu pościelowego dla naszego dziecka nie powinien się jednak odbywać kosztem estetyki czy urody.
Jasne, przyjemne dla oka barwy kompletów pościeli, wesołe, kolorowe wzory i pasujące do siebie elementy wyposażenia łóżeczka dziecięcego nie tylko wpływają korzystnie na nasze, opiekunów samopoczucie, lecz również kształtują zmysły i mają wpływ na rozwijanie ciekawości świata naszych dzieci.
Od naszej wyobraźni i fantazji zależy jak kolorowo i różnorodnie stworzymy pierwsze otoczenie dla naszego maluszka.
A współczesny rynek materiałów dla dzieci i niemowląt jest niezwykle bogaty i zróżnicowany oraz oferuje interesujące rozwiązania dla wszystkich rodziców.

0