fikimiki-nastolatek1

Jak wybrać łóżko dla nastolatka?

Gdy dziecko osiąga wiek dwunastu, trzynastu lat następuje moment doskonały na wymianę dotychczasowych mebli dziecięcych na młodzieżowe. Pastelowe mebelki z Zygzakiem McQueen lub Elzą z Krainy Lodu przestają pasować do nastolatka. Łóżeczko staje się zbyt krótkie, a materac zbyt cienki. Czas pomyśleć o zakupie nowego łóżka. Jak nie popełnić błędu? Jak wybrać najlepsze miejsce do spania dla nastolatka? Zapraszamy do lektury porad naszych ekspertów.

Po pierwsze: zapytaj nastolatka jaki chce mieć wystrój pokoju.
To prawda. Czas, gdy sami podejmowaliśmy decyzje i kupowaliśmy meble czy ubrania dla dziecka już minął. By nie popełnić błędu w wyborze mebli dla nastolatka, najlepiej wziąć go ze sobą do sklepu z meblami młodzieżowymi. Nasze dorosłe wyobrażenie o tym jak powinien wyglądać pokój młodego człowieka, może się znacznie różnić od marzeń nastolatka. A przecież pokój dla kilkunastolatka to nie tylko miejsce do pracy, nauki, odpoczynku czy snu. To również strefa spotkań towarzyskich, wspólnych gier, pierwszych pocałunków. Będzie świadczyć o charakterze młodego człowieka, uosabiać jego zainteresowania i nastolatek powinien dobrze się w nim czuć.
Dlatego więc warto zaangażować dojrzewające dziecko w proces wyboru mebli do pokoju.

Prawidłowe łóżko dla młodzieży

Zakup odpowiedniego łóżka młodzieżowego to kwestia bardziej złożona i skomplikowana. Nie wystarczy bowiem zdać się na gust nastolatka przy doborze kolorystyki czy stylu.
Czas na sen jest sprawą niezwykle ważną dla każdego z nas. Wszak spędzamy w łóżku prawie 30% czasu i to w jakich warunkach śpimy odzwierciedla się na naszej kondycji psychofizycznej w ciągu następnego dnia.
Jakie zatem powinno być łóżko dla młodzieży?
Nastolatki szybko rosną i wie o tym każdy rodzic młodego człowieka. Dlatego więc łóżko dla nastolatka powinno być już dorosłego wymiaru, czyli o długości 200 cm. Co do szerokości, to istotną rzeczą jest wielkość pomieszczenia, jakim dysponujemy. Bo choć ogólna zasada co do wygody snu mówi, że szersze łóżko jest wygodniejsze od wąskiego, to niewielki pokój może wpłynąć na szerokość łóżka. Szerokość miejsca do spania nie powinna być mniejsza niż 80 cm.
W tym miejscu warto zapoznać się z rozwiązaniami, jakie proponują producenci mebli młodzieżowych. Oprócz standardowych łóżek z materacem, dostępne są tapczany, sofy, łóżka rozkładane, chowane w szafach, piętrowe lub na antresoli.

Tapczan, sofa czy materac?

Wprawdzie niewielka przestrzeń pokoju często zmusza nas do kompromisowych rozwiązań, to sugerujemy rozważyć czy warto kupować dwa w jednym, czyli rozkładaną sofę lub tapczan, by połączyć funkcję spania z siedzeniem.
Meble przeznaczone do relaksu, takie jak kanapy czy sofy są z reguły twardsze, by wygodnie podtrzymywać użytkownika w pozycji siedzącej. Po rozłożeniu ich, sprężystość nie ulegnie zmianie i w pozycji leżącej będziemy zmuszeni spać na twardej płaszczyźnie. Nie jest to wskazane dla naszego kręgosłupa.
Najkorzystniejsza pozycja dla naszego ciała w czasie snu, to stabilne, wygodne podparcie stóp, kolan, bioder, barków i głowy. Materac nie powinien być zbyt twardy, ani zbyt miękki, a dobrany do wagi użytkownika. Pozwoli to na zapewnienie zdrowego snu i właściwej pozycji. Unikniemy wad postawy lub skorygujemy istniejące defekty.
Diabeł tkwi w szczegółach i dlatego sugerujemy staranne rozeznanie w ofercie materacy dla naszego nastolatka. Jeśli nasze dziecko ma specjalne wymagania związane z problemami zdrowotnymi, należy przed zakupem materaca porozmawiać z ortopedą lub fizjoterapeutą.
Materac dla młodego człowieka powinien dobrze podtrzymać ciało w czasie snu, posiadać dobrą cyrkulację powietrza i spełniać warunki antyalergiczne. Na rynku dostępne są materace wykonane w technologii sprężynowej, lateksowe, termoplastyczne.

Wysokość łóżka dla nastolatka

Kolejnym punktem z listy ważnych warunków, jakie powinno spełniać łóżko dla nastolatka, to jego wysokość. Ze zbyt niskiego łóżka trudno będzie nastolatkowi wstać, a za wysokie będzie niewygodne. Idealnym rozwiązaniem jest wysokość łóżka pozwalająca użytkownikowi swobodnie postawić stopy na podłodze w pozycji siedzącej.

Nietypowe łóżka dla nastolatka

Producenci łóżek dla młodzieży prześcigają się w pomysłach. Wychodząc naprzeciw warunkom lokalowym w niewielkich mieszkaniach, proponują interesujące rozwiązania pozwalające optymalnie zagospodarować powierzchnię pokoju nastolatka.
Łóżko ukryte w ścianie czy meblu pozwala na znaczną oszczędność miejsca w pokoju. Tego typu smart meble królują w niewielkich pomieszczeniach. Zapewniają schludną przestrzeń w ciągu dnia i wygodny sen w nocy.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie łóżka ponad głową. Można to osiągnąć za pomocą zbudowania antresoli lub przy pomocy piętrowego łóżka, gdzie pod spodem można ustawić biurko i przygotować miejsce do nauki.

0