fikimiki-kregoslup1

Jaki materac na ból kręgosłupa?

Otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze to smutny i niepokojący znak naszych czasów. To wręcz choroby cywilizacyjne, z którymi z roku na rok zmaga się coraz większa ilość pacjentów. Oprócz wcześniej wymienionych dolegliwości, do lekarza pierwszego kontaktu trafia stale powiększająca się grupa pacjentów skarżących się różnego rodzaje bólów kręgosłupa. Jakie są przyczyny problemów z kręgosłupem? Jakie są metody radzenia sobie z tą przypadłością?
Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Rodzaje bólu kręgosłupa

W zależności od tego, w którym odcinku kręgosłupa pacjent odczuwa silny dyskomfort, rozróżniamy ból związany z dyskiem, ból korzeniowy, mięśniowy oraz ból stawów międzywyrostkowych.
Niezwykle trudne jest precyzyjne odgadnięcie pochodzenia tych dolegliwości, gdyż często poszczególne rodzaje bólu nakładają się na siebie utrudniając rozpoznanie i leczenie.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Nadwaga, siedzący, stacjonarny tryb życia, brak ruchu fizycznego, nieprawidłowe noszenie plecaków czy toreb, zbyt długa jazda samochodem, zła postawa ciała, niewłaściwy materac łóżka, stres powodujący nadmierne spinanie mięśni ramion i pleców, urazy sportowe i komunikacyjne, osłabienie pancerza mięśniowego wokół kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe w następstwie osteoporozy w okresie menopauzy, choroby nowotworowe i stany zapalne stawów międzykręgowych – to tylko kilka najczęściej spotykanych okoliczności, z powodu których ból kręgosłupa znacznie obniża komfort życia pacjenta.
Oprócz chorób, wad wrodzonych i anatomicznych, na wiele z powyższych czynników sami mamy znaczny wpływ i są one następstwem złych nawyków lub braku wiedzy. Warto więc pochylić się niżej nad trybem naszego życia, gdyż niewielkie zmiany w codziennej rutynie mogą przynieść wymierne i nadzwyczaj pozytywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Codzienna dawka ruchu fizycznego obniży wagę, pomoże spalić stres i wzmocni mięśnie, co jest niezmiernie istotne dla zdrowego kręgosłupa. Rezygnacja z wysokich obcasów na rzecz wygodniejszego obuwia również nie pozostanie bez pozytywnego oddźwięku. Lżejsza teczka, dopasowany tornister i torba na kółkach pomogą odciążyć kręgosłup.
Właściwy materac, na którym spędzamy przecież tak dużą część doby również jest kwestią niezwykle istotną. Tylko co to znaczy: właściwy materac?

Które rozwiązanie pomoże na bóle kręgosłupa?

Kanapa, sofa czy materac? Niestety, wciąż jeszcze pokutuje powszechne przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem na ból pleców w nocy jest twarde łózko. Nic bardziej mylnego.
Twardy materac może wyłącznie przyczynić się do nasilenia objawów i dolegliwości.
Bardzo często również klienci poszukujący łóżka do domu, decydują się połączyć funkcję spania z sofą, wersalką czy kanapą. To również nie jest najlepsze rozwiązanie dla naszego kręgosłupa.
Kanapy i wersalki pełnią zupełnie inne zadanie. Mają służyć do utrzymania ciała w pozycji siedzącej lub do sporadycznych drzemek, a nie do zdrowego, długotrwałego snu.
Materac jest konstrukcyjnie przeznaczony do podparcia całego ciała w pozycji leżącej. A właściwy materac to prawdziwa inwestycja w nasze zdrowie, regenerację i dobre samopoczucie.

Jaki powinien być dobry materac?

Twardy czy miękki?
„Twardy czy miękki materac?” to częste, lecz niewłaściwie postawione pytanie. Nie chodzi bowiem o wyłączne wybranie stopnia miękkości materaca, lecz precyzyjne dopasowanie go do ciężaru naszego ciała.
Osoby o większej wadze powinny szukać materaca o stosunkowo większej twardości , a lżejsze – bardziej miękkiego.
Dobrze dobrany materac będzie podpierał całe ciało, przeciwdziałał przeciążeniom podczas snu, a kręgosłup będzie się układał według swoich naturalnych krzywizn. Pozwoli to na profilaktykę wad postawy, poprawi jakość odpoczynku nocnego i wpłynie na regenerację organizmu.
Warto wspomnieć, że dobrze dobrany materac powinien być dłuższy o około 20 cm od naszego ciała. Nie należy dopuścić do sytuacji, gdy nogi będą wystawały poza obrys łóżka.
Osoby, które cierpią na dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa, powinny przed decyzją o zakupie materaca skonsultować się ze swoim lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. Pomoże to uniknąć błędów, dodatkowego bólu kręgosłupa i zbędnego wydatku.