materacyk-lozko1

Jak wybrać stelaż do łóżka?

Istotne porady przed zakupem. Zdrowy sen to podstawa! Ta powszechnie znana sentencja wymaga jednak głębszego zbadania. Czemu sen jest tak ważny dla naszego życia i zdrowia? Jakie czynniki wpływają na zdrowy sen? Czy właściwe łóżko, materac i stelaż mają wpływ na jakość snu?
Zapraszamy do lektury!
Zalety dobrego snu

Dlaczego sen jest niezbędny do życia człowieka? Podczas odpoczynku nocnego odbywa się ważny proces regeneracji zarówno ciała, jak i umysłu. Uszkodzone komórki odbudowują się, a organizm odpręża. Mózg ma czas, by posegregować informacje, które spłynęły do niego w ciągu poprzedniego dnia. Zachowuje ważne, izoluje te mniej istotne dane.
Dzięki odpoczynkowi sennemu proces pamięci wzmacnia się, a koncentracja i kreatywność potrzebna na kolejny dzień zwiększa się znacząco.
Wiedzą o tym świetnie studenci i uczniowie, którzy przygotowują się do egzaminów. Po dobrze przespanej nocy wiedza jest ugruntowana i zapisana na twardym dysku mózgu.
Sen jest remedium na stres, wzmaga procesy leczenia i odbudowania zasobów siły. U małych dzieci jest niezbędnym warunkiem rozwoju.

Jak poprawić jakość snu?

Za prawidłową jakość snu odpowiada wiele czynników. Zaciemnienie sypialni, wywietrzony pokój, czysta pościel, brak urządzeń elektronicznych w pobliżu, cisza i spokój umysłu. Jednym z najistotniejszych warunków jest jednak wygodne łóżko.
Komfortowy i dostosowany do wagi, wieku i wzrostu materac oraz stelaż pod nim, czyli konstrukcja nośna łóżka. Na walorach i różnicach pomiędzy poszczególnymi typami materacy skupimy się innym razem, gdyż dziś pragniemy odkryć tajemnice ukryte pod spodem materaca.
Stelaż, czyli fundament dobrego łóżka
Prawidłowo dobrany stelaż jest nieodłącznym elementem wygodnego łóżka. Uzupełnia ortopedyczne funkcje materaca, ma wpływ na jego żywotność, wzmacnia go, odprowadza wilgoć i cyrkuluje powietrze. Jak zatem dobrać idealny stelaż do naszego łóżka?
Na rynku dostępne są dwie główne grupy stelaży: listwowe i segmentowe.

Stelaże listwowe

Stelaże listwowe są zbudowane z połączonych ze sobą drewnianych listewek. Elementy mogą występować w wielu rozmiarach, wielkościach i o różnym odstępie między sobą. Stelaże listwowe są przeważnie w formie rozwijanego podłoża, które opiera się na konstrukcji bazowej łóżka i na które następnie kładzie się materac.
W sklepach najczęściej można spotkać listwy z drewna sosnowego, bukowego lub brzozowego. Najtańszym rozwiązaniem jest stelaż wykonany z drewna sosnowego. Odznacza się dużą twardością, lecz nie jest zbyt trwałym rozwiązaniem. Wysoka twardość stelaży sosnowego predysponuje je do połączenia głównie z materacami sprężynowymi starszego typu.
Stelaże bukowe i brzozowe charakteryzują się większą elastycznością i trwałością. Polecane są przez doświadczonych sprzedawców za możliwość współpracy ze wszystkimi typami materacy: o regulowanych pozycjach, z pianki wysokoelastycznej i lateksowych.
Stelaże listwowe układa się na ramie wprost na krawędziach lub w odpowiednio skonstruowanych kieszonkach. Pierwsze rozwiązanie jest tanie i proste, lecz obarczone ryzykiem przesuwania stelaża po ramie. W konsekwencji listewki stelaża mogą trzeszczeć, skrzypieć przy ruchach śpiącego, a dodatkowo uszkodzić i porysować ramę łóżka.
Kieszonki, w które dopasowuje się listwy stelaża, są nieco droższym, lecz praktyczniejszym rozwiązaniem. Uchwyty takie amortyzują pracę materaca, pozwalają na zabezpieczenie stelaża przed przemieszczaniem, mają wpływ na żywotność całego łóżka.
Stelaże listewkowe mogą występować w wariancie nieregulowanym, regulowanym manualnie i mechanicznie.

Stelaże segmentowe

Lepszą jakością i wyższym poziomem w hierarchii konstrukcji łóżkowych charakteryzują się stelaże segmentowe.
Stelaże segmentowe są złożone z elastycznych partii połączonych ze sobą lub też ze współpracujących ze sobą elementów. Ma to na celu zapewnienia zróżnicowanego, indywidualnego punktowego podparcia pod materac i leżącego na nim śpiącego użytkownika. Budowa segmentowa pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie materaca, zapewnia lepszą cyrkulację powietrza i wspomaga odprowadzanie wilgoci.
Stelaże segmentowe mogą współpracować ze wszystkimi typami materacy. Występują w wariantach nieregulowanych, regulowanych manualnie i mechanicznie.