materacyk-podklady-na-lozko-spokojny-sen-maluszka

Podkłady na łóżko – spokojny sen maluszka

Zdrowy sen dziecka to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Jak zapewnić dziecku właściwy odpoczynek? Jak wyposażyć kącik dziecięcy, by maluszek mógł się zdrowo i bezpiecznie rozwijać? Czy łóżeczko, materacyk i miękka pościel wystarczą, by niemowlę przesypiało całą noc? Czemu podkłady na łóżko są niezbędne na każdym etapie życia dziecka?  Zapraszamy Państwa do zapoznania się poradami ekspertów.

Spis treści:

  • Łóżeczko – bezpieczna przystań
  • Materac – komfort, stabilność i bezpieczeństwo
  • Podkład na łóżko – fakty i mity
  • Cechy dobrego podkładu na łóżko

Łóżeczko – bezpieczna przystań
Pierwsze dni, tygodnie i miesiące swego życia, dziecko spędza w łóżeczku. Tu maluszek śpi, odpoczywa, bawi się, jest karmiony i przewijany, a przede wszystkim, rozwija się jego mózg i ciało.
Po opuszczeniu bezpiecznego schronienia organizmu matki, dziecko potrzebuje nowej, lecz równie bezpiecznej przestrzeni do życia.
Łóżeczko niemowlęce powinno zapewniać dziecku wygodny i spokojny odpoczynek.
Producenci nowoczesnych łóżek dla niemowląt oferują rodzicom szeroką ofertę wyrobów. Na rynku można kupić łóżeczka z opuszczaną ścianką boczną, by ułatwić karmienie nocne, łóżka-przystawki, kołyski, z wyjmowanymi szczebelkami, o różnych poziomach ustawienia dna.
Rodzice mogą nabyć łóżeczko przeznaczone wyłącznie na pierwszy etap życia dziecka lub wyroby, które będą rosły razem z pociechami.

Materac – komfort, stabilność i bezpieczeństwo

Komfort dziecku zapewni elastyczny i stabilny materacyk. Nie może być zbyt miękki, wbrew temu, co podpowiada czułe serce rodzica, gdyż niemowlę nie posiada na pierwszym etapie życia, umiejętności samodzielnej zmiany pozycji. Za miękkie, zapadające się podłoże mogłoby stwarzać ryzyko podduszenia się oraz utrudniać postępy w rozwoju. Materacyk musi być stabilną podporą, gdy maluszek będzie gotowy na unoszenie się, siadanie czy podpieranie rękami.
Materacyk powinien lekko poddawać się ciężarowi ciała dziecka. Krawędzie materaca powinny być wytrzymałe, by sprostać pierwszym próbom pionizowania przy krawędzi łóżka.
Ponadto nie wolno zapomnieć młodym rodzicom, by kupowane łóżeczko i materacyk spełniało warunki postawione przez Państwowy Zakład Higieny i posiadało certyfikaty instytucji zajmujących się atestowaniem wyrobów dla dzieci.

Podkład na łóżko – fakty i mity

Jednym z ważnych warunków spokojnego snu maluszka jest suche, ciepłe, przewiewne podłoże.
Opieka nad maluchem w okresie niemowlęctwa obfituje w nieprzewidziane, mniejsze lub większe wpadki związane z karmieniem, ulewaniem się pokarmu, chorobami i awariami przy przewijaniu oraz spowodowane nieszczelnością pieluszki.
Bardzo szybko młodzi rodzice dochodzą do wniosku, że o wiele łatwiej uprać pościel, niż cały

Ochronę materaca świetnie spełni dobrej jakości podkład na łóżko.
Delikatna skóra dziecka jest wrażliwa na przegrzanie, odparzanie i wilgoć spowodowaną moczem.
Zmiany skórne niemowląt, odparzenia, bolesne zaczerwienienia są zmorą zarówno rodziców, jak i małych dzieci.
Jednym z częstych błędów popełnianych przez rodziców, jest zabezpieczanie materacyka dziecięcego pokrowcami na bazie nieprzemakalnej folii czy ceraty lub używając gumowych prześcieradeł.
Materacyk w łóżeczku powinien być ochraniany poprzez wykorzystanie materiałów ułatwiających cyrkulację powietrza, odprowadzających nadmiar ciepła, przewiewnych oraz antyalergicznych i zapobiegających namnażaniu roztoczy.
W okresie nauki samodzielnego korzystania z nocnika i odstawiania pieluch, warto dodatkowo zabezpieczyć materac jednorazowymi nakładkami.

Dobrej jakości podkład na łóżko

Dobrej jakości podkład na łóżko powinien być:

  • Przewiewny
  • Odprowadzający nadmiar ciepła
  • Łatwy do zakładania i zdejmowania
  • Umożliwiający pranie w pralce
  • Antyalergiczny
  • Atestowany i posiadający certyfikaty PZH