jak-usunac-przykry-zapach-zmateraca-big

Jak usunąć przykry zapach z materaca?

Sen stanowi jedną z najważniejszych czynności życiowych człowieka. Dla niemowląt i dzieci jest podstawą prawidłowego rozwoju zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Dla młodzieży i dorosłych – niezbędnym czynnikiem odpoczynku, regeneracji, a przede wszystkim zdrowia.
Brak odpowiedniej dawki snu lub zła jakość odpoczynku w nocy może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Niewyspani stajemy się drażliwi, zdekoncentrowani, nieuważni i wolniej reagujemy na bodźce z zewnątrz. To szczególnie niebezpieczna sytuacja dla uczestników ruchu drogowego oraz osób wykonujących odpowiedzialną pracę wymagającą skupienia (np. lekarzy). Bezsenność powoduje rozdrażnienie i zaburzenie pamięci oraz percepcji. Osoby, którym dokuczają problemy ze snem, częściej narażone są na choroby psychiczne, depresję, nowotwory, cukrzycę, zaburzenie popędu seksualnego oraz częściej walczą z otyłością. W skrajnych przypadkach, bezsenność może doprowadzić do śmierci.
Sen jest podstawą rozwoju małych dzieci. To we śnie maluszek intensywnie rozwija się, rośnie, a wszystkie układy wewnętrzne dojrzewają i nabierają nowych kompetencji. Mózg szereguje dane, zapamiętuje i uczy się.
Trudno przecenić rolę spokojnego, długiego i odprężającego snu dla niemowlęcia. Jak jednak zapewnić dziecku optymalny odpoczynek?

Jak zapewnić dziecku spokojny sen?

Poniżej przedstawiamy 5 uniwersalnych wskazówek, jak zapewnić dziecku spokojny sen

  • zachowaj stały rytuał czynności przed snem (jedna pora na kąpiel, karmienie, czytanie, usypianie)
  • postaraj się wyciszyć dziecko przed snem. Unikaj głośnych zabaw, ekscytujących wiadomości
  • wywietrz sypialnię dziecka
  • zapewnij zaciemnienie w sypialni dziecka
  • zapewnij dziecku wygodny materac i czystą pościel

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się młodzi rodzice, to kwestia przykrego zapachu materaca spowodowana awariami pieluszek lub ulewaniem się pokarmu.
Pierwsze miesiące życia niemowlęcia obfitują przeważnie w drobne wypadki. Maluszek nie kontroluje swoich potrzeb fizjologicznych, ma kłopot z koordynacją, a niedojrzały układ pokarmowy stwarza problemy i pościel oraz otoczenie dziecka często „zdobią” plamy. Rodzice starają się zabezpieczyć czystość i wygodę snu niemowlaka, więc pralka w domu małego dziecka najczęściej pracuje pełną parą.
Trzeba jednak przyznać, iż choć pościel czy ubranka można łatwo włożyć do prania i odświeżyć, to materac niemowlęcy jest dużym przedmiotem, który wprawdzie mieści się do bębna pralki, lecz wymaga dokładnego wysuszenia. Każdorazowe pranie materaca po zaplamieniu wymagałoby zakupu drugiego na zmianę, a to zbędny wydatek.

Co zrobić, gdy przykra woń unosi się z materaca i zapach moczu przeszkadza w spokojnym śnie?

Fora internetowe dla młodych rodziców pełne są porad i wskazówek, jak usunąć plamy z materacyka dziecięcego domowymi sposobami. Wymieniane są sposoby bazujące na wykorzystaniu sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, mąki ziemniaczanej i wody utlenionej.
Nie należy jednak zapominać, iż niektóre z powyższych preparatów w bezpośrednim kontakcie z wrażliwą skórą niemowlęcia mogą przynieść więcej problemów niż pożytku.
Soda oczyszczona, często wymieniana w kwestii domowych sposobów na usuwanie plam to substancja żrąca. Z całą pewnością ma szerokie zastosowanie w sprzątaniu, gotowaniu czy wybielaniu, lecz nie powinna mieć kontaktu ze skórą małego dziecka.
Skóra niemowlęcia jest wyjątkowo delikatna i wymaga stosowania łagodnych, dokładnie przebadanych, przeznaczonych dla dzieci środków.

Jak usunąć przykry zapach i nieestetyczne plamy z materaca dziecięcego, jeśli już się pojawią?

Jedynym skutecznym sposobem na zabrudzenia materacyka dziecięcego jest … zabezpieczenie go przed plamami.
Przyczyną nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z materaca są grzyby i bakterie namnażające się w plamach pochodzenia organicznego.
Materacyk będzie zawsze czysty i pozbawiony odoru oraz niehigienicznych plam, jeśli zostanie wyposażony w specjalny ochronny pokrowiec niedopuszczający do zabrudzeń.
W tym miejscu musimy również zmierzyć się z innym szkodliwym przesądem. Nie należy stosować do ochrony materaca ani prześcieradeł z gumowaną powierzchnią, ani innych nieprzepuszczalnych materiałów.
Wprawdzie produkty takie zabezpieczą materac przed zabrudzeniem, lecz przy okazji uniemożliwią swobodną cyrkulację powietrza pod ciałem dziecka, co może doprowadzić do odparzenia skóry i przegrzania organizmu malucha.
Do ochrony materacyka należy stosować specjalne nakładki, przystosowane do dziecięcych łóżeczek. Ich zaletą jest prostota zdejmowania i zakładania, możliwość prania w temperaturze 60OC, przewiewność oraz zabezpieczenie przed alergenami.
Co zrobić, gdy materacyk jest zaplamiony i wydobywa się z niego przykry zapach?
Jeśli pranie w temperaturze 60oC nie pomoże na plamy i nieprzyjemny zapach, to nie pozostaje nic innego, jak wymienić materacyk na nowy.