materacyk-dla-niemowlaka-big

Materac dla niemowlaka – jak wybrać najlepszy?

Młodzi rodzice, oczekując na narodziny pierwszego potomka, stają przed szeregiem wyborów i decyzji. Na szczęście długi czas ciąży pozwala na zasięgnięcie niezbędnej wiedzy i uniknięcie pomyłek. Jednym z podstawowych tematów, z jakim muszą się zmierzyć przyszli rodzice, to optymalne środowisko snu dla niemowlęcia. Jak wybrać najlepszy materac dla dziecka? Czym należy się kierować kupując pierwsze łóżeczko? Na pytania odpowiemy w dalszej części artykułu. Zapraszamy serdecznie!

Spis treści:

  • Sen niemowlęcia
  • Zagrożenia dla maluszka
  • Jak wybrać łóżeczko?
  • Materacyk – najważniejsza część łóżeczka niemowlęcego
  • czym nie wolno zapomnieć?

Sen niemowlęcia

Księgarnie pełne są poradników na temat opieki i wychowywania dziecka, a fora internetowe kipią od porad ekspertów i doświadczonych rodziców. Czy warto je czytać? Oczywiście tak, lecz nie należy jednocześnie zapominać, iż Wasze dziecko nie przyszło na świat ze szczegółową instrukcją obsługi i nikt o nim jeszcze książki nie napisał. Może kiedyś właśnie Wy napiszecie?
Jak zatem odnosić się do powszechnych rad?
Każdy niemowlak jest inny. Jedne dzieci rodzą się z ogromnym temperamentem, co przeważnie kończy się bezsennymi nocami rodziców, lecz inne dzieci potrafią przespać wiele godzin i pozwalają otoczeniu na odpoczynek w nocy.
Do rodziców należy staranna obserwacja niemowlęcia i zaspokajanie specyficznych potrzeb małego człowieka.
Jedna kwestia jednak jest wspólna dla wszystkich niemowląt: potrzeba snu.
Sen u maleńkiego dziecka to okres niesłychanie intensywnego wzrostu całego ciała oraz ewolucji mózgu.
Podczas, gdy dla dorosłych odpoczynek nocny oznacza głównie odprężenie po dniu i regenerację, u dziecka zaś sen stanowi fundament rozwoju.
Podczas głębokiego snu:

  • przesadka mózgowa u niemowlaka intensywnie produkuje hormon wzrostu. Dziecko rośnie, a wraz ze wzrostem dokonują się niezbędne procesy rozwojowe we wszystkich wewnętrznych strukturach i układach
  • porządkują się dane i szeregują bodźce, jakie dziecko odebrało w czasie czuwania. Niedojrzały układ nerwowy nie jest w stanie na pierwszym etapie życia absorbować nadmiaru dźwięków, zapachów i informacji spływających lawiną na maluszka. Głęboki sen pozwala na organizowanie wiedzy i doświadczeń płynących z okresu aktywności
  • następuje dogłębna regeneracja, usprawnia się proces uczenia, a nabyte podczas dnia informacje, utrwalają się
  • tworzą się nowe komórki, organizm nabiera odporności.

Jednym z pytań, które młodzi rodzice najczęściej zadają jest: Jak długo niemowlę powinno spać?

Tabela snu dziecka od pierwszych dni życia do ukończenia roku:

Wiek dziecka:                                                            Dobowa dawka snu (z drzemkami)
Pierwszy miesiąc                                                                               16-20 godzin
2 – 3 miesiąc                                                                                     15 – 16 godzin
3 – 4 miesiąc                                                                                     14 – 15 godzin
4 – 12 miesiąc                                                                                   14 – 15 godzin
Naukowcy badający fizjologię człowieka stworzyli ramy czasowe snu dla małych dzieci i niemowląt. Należy jednak pamiętać, że reguły te zostały stworzone z uśrednionych danych i Wasze dziecko może się w nich nie mieścić.
Zatem odpowiedź na pytanie o długość snu niemowlęcia powinna brzmieć: Tyle, ile chce!
Choć, rzecz jasna, istnieją ważne wyjątki od reguły.
W niezwykle rzadkich przypadkach, takich jak: wcześniactwo czy niska waga urodzeniowa, gdy niemowlę przesypia praktycznie całą dobę, może być konieczne dokarmianie przez sen. Małe dziecko ma niewielki żołądek, lecz ogromne potrzeby na wartości odżywcze z mleka matki i lekarz neonatolog może zalecić pobudkę na dodatkowe porcje jedzenia.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zdrowia i rozwoju swojego dziecka, zasięgnij opinii zaufanego lekarza pediatry
Zagrożenia dla maluszka
Pierwszym i najważniejszym warunkiem, jakie musi spełniać łóżeczko dla niemowlęcia, jest bezpieczeństwo dziecka.
Niemowlę przez pierwsze miesiące życia jest całkowicie zdane na swoich opiekunów. Nie potrafi świadomie poruszać rączkami czy nóżkami, a ruchy wykonuje w sposób nieskoordynowany, co może skutkować narzuceniem sobie na głowę np. pościeli.

Aby zabezpieczyć niemowlę przed przypadkowym podduszeniem należy:

  • układać dziecko do snu w pozycji na plecach (chyba, że lekarz zaleci inną pozycję snu)
  • unikać poduszek
  • unikać ciężkich kołder, koców, narzut
  • unikać wkładania do łóżeczka dużych zabawek
  • łóżeczko ustawiać z dala od firan, zasłon i innych ciężkich materiałów
  • zapewnić materacyk o odpowiedniej sprężystości.

Ostatni punkt wymaga rozszerzenia i szczegółowego omówienia, gdyż jednym z najważniejszych elementów łóżeczka dla niemowlęcia jest właśnie materac.

Materacyk dla małego dziecka

Materacyk dla małego dziecka musi spełniać szereg warunków. Powinien być:

  • dość sztywny, by niemowlę nie zapadało się (kwestia bezpieczeństwa), lecz na tyle sprężysty i komfortowy, by stanowił wygodne podparcie wszystkich części ciała
  • wykonany z materiałów umożliwiających swobodne odprowadzanie wilgoć
  • przewiewny
  • wykonany z materiałów antyalergicznych
  • łatwy do prania i utrzymania w czystości
  • wyposażony w usztywnione krawędzie, by w późniejszym wieku wspomóc pionizowanie się dziecka (krawędzie materacyka nie powinny być zbyt miękkie, by nie zapadały się, gdy maluch zaczyna podciągać się przy barierce łóżeczka)

Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

Łóżeczka niemowlęce powszechnie dostępne na rynku występują w dwóch rozmiarach: 120 x 60 cm i 140 x 70 cm.
Młodzi rodzice wybierając miejsce spanie dziecka powinni raczej kierować się względami lokalowymi i metrażem pomieszczeń, gdyż obydwa rozmiary łóżeczka w pierwszych miesiącach będą stanowczo za duże na niemowlę.
Warto wspomnieć, iż większość niemowląt wymaga karmienia co dwie, trzy godziny w ciągu doby i ustawienie łóżeczka niemowlęcego w sypialni rodziców w pierwszym okresie życia maluszka, znacznie ułatwia funkcjonowanie młodym opiekunom.

Co jest ważne przy wyborze łóżeczka dla niemowlaka?

  • Regulowana wysokość dna łóżeczka. Im dziecko starsze i bardziej ruchliwe, tym niżej należy opuszczać materac
  • Wyjmowane szczebelki ułatwią maluchowi samodzielne wychodzenie z łóżeczka, gdy już będzie na to gotowy
  • Szuflady, półki, miejsce na przewijak – akcesoria higieniczne, pieluszki, zapasowe ubranko powinny być pod ręką, by nie zostawiać niemowlaka nawet na moment bez opieki podczas przewijania i karmienia
  • Niższe osoby mogą wybrać łóżeczko z opuszczanym bokiem, by zapobiec niewygodnej pozycji przy wkładaniu i wyjmowaniu dziecka z łóżeczka.
  • Certyfikaty i pozwolenia na użytkowanie to niezwykle ważna kwestia w wyborze wszystkich przedmiotów, jakimi będziemy otaczać niemowlę, zwłaszcza łóżeczko i materacyk. Materiał z jakiego wykonywane jest łóżeczko i materac powinny spełniać rygorystyczne wymogi Państwowego Zakładu Higieny oraz uzyskać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Renomowani producenci starają się zyskać zaufanie klientów i staranie dbają o reputację oraz wysoką jakość swoich wyrobów. Na dowód swoich wysiłków przedstawiają wyniki badań oraz uzyskane nagrody w targach i na wystawach.

Materacyk – najważniejsza część łóżeczka niemowlęcego

O czym nie wolno zapomnieć?
W pierwszym okresie życia maluszka, większość czynności będzie się dziać w otoczeniu łóżeczka: karmienie, przewijanie, przebieranie, spanie itp.
Materacyk będzie narażony na zamoczenie, zalanie i zabrudzenie.
Pot w połączeniu z resztami płynów ustrojowych stanowić może idealne środowisko do rozwoju roztoczy, groźnych pasożytów, sprzyjających chorobom układu oddechowego i alergiom.
Pościel oraz materacyk powinny być przystosowane do prania i mrożenia, a dodatkowo rekomendujemy wyposażenie materacyka w wygodny ochraniacz. Łatwiej bowiem szybko zdjąć i uprać nakładkę niż cały materac.