materacyk-jaki-najlepszydlanastolatkow-big

Jaki materac jest najlepszy dla nastolatków?

Zastanawiasz się jakie wybrać łóżko dla nastolatka? Czym różni się materac dla dziecka, od materaca dla nastolatka? Jak dokonać wyboru, by młody człowiek jak najlepiej odpoczywał po długim dniu w szkole i godzinach przy ekranie komputera? Jaki materac jest najlepszy dla nastolatka? Na to pytanie postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Czas szybko płynie…
Przychodzi taki moment w życiu rodziców, gdy ze zdumieniem odkrywają, iż ich mały chłopiec czy córeczka, stali się niepostrzeżenie nastolatkami. Młodzi ludzie zmieniają się fizycznie i mentalnie. Więcej czasu spędzają w nocy na oglądaniu filmików, czytaniu i pisaniu do przyjaciół. Rano trudno im wstać, a pora na śniadanie, ku zgrozie rodziców, często zbiega się z obiadem.
Wraz z rozwojem dzieci, zmieniają się ich upodobania i przychodzi czas, gdy ukochane postaci z bajek czy filmów rysunkowych, którymi dzieci dekorowały swój pokój, przestają pasować do poważnych spraw nastolatków. Meble w pokoju stają się za małe, a łóżko za ciasne.

Co się dzieje z moim dzieckiem?

Fora w sieci pełne są dramatycznych, zabawnych i pełnych frustracji opowieści o problemach rodziców z nastolatkami.
Tematem przewodnim jest skokowa zmiana, jaka nastąpiła w postępowaniu dziecka, które przekracza próg wieku nastoletniego. Z miłego, słodkiego i uśmiechniętego dziecka, młody człowiek zmienia się w nachmurzonego, wiecznie sennego i rozkojarzonego nastolatka.
Czemu tak się dzieje?
Między piątym, a dwudziestym rokiem życia, mózg jest w procesie ciągłych, intensywnych zmian. Przebudowa następuje szybko i można pokusić się o stwierdzenie, iż nastolatek zasypia z innym mózgiem, a budzi się z zupełnie innym. Z mózgu wycinane jest wszystko, co ten uzna za zbędne.
To zmiana struktury systemu przetwarzania informacji, tzw. wycinka konektywna.
Kora czołowa, część mózgu odpowiedzialna za racjonalne decyzje, centrum naszej świadomości i właściwe zarządzanie emocjami – dojrzewa na samym końcu.
Nasz nastolatek traci w trakcie dojrzewania aż 85% wszystkich połączeń!
Jest swoista dysfunkcja obszarów świadomości i racjonalności. Czy już zatem rozumiesz, że Twój nastolatek po prostu nie jest w stanie świadomie podjąć racjonalnej decyzji?
Mamy też dobrą wiadomość: czas gwałtownych zmian i proces przebudowy mózgu skończy się. Musisz po prostu przeczekać trudny czas.

Czemu nastolatek ze skowronka zamienia się w sowę? Czemu tak długo śpi?

Rytm dobowy nastolatka odbiega od rytmu dorosłego człowieka.
U dorosłych melatonima, hormon odpowiedzialny za zasypianie, relaksację i sen wydziela się około godziny 21. Największe stężenie melatoniny organizm dojrzałego człowieka osiąga między 24 a 3 w nocy. U nastolatków proces ten zaczyna się dużo później, a w najgłębszy sen wpadają ok. 3 – 6 rano. To jest właśnie przyczyna, dla której młody człowiek lubi uczyć się w nocy, a o ósmej rano jest nieprzytomny na zajęciach w szkole.
Aby poprawić zdolności do regeneracji mózgu i wesprzeć rozwój ciała nastolatka, konieczne jest zapewnienie mu wygodnego i zdrowego materaca w łóżku.
Jaki materac jest najlepszy dla nastolatka?
Nastolatkowie dużo czasu spędzają w szkolnych ławkach, a po powrocie do domu znów wracają do biurek, uczą się lub grają na sprzętach elektronicznych.
Ciągła pozycja siedząca jest dla młodego organizmu sporym obciążeniem. Kręgosłup potrzebuje odpoczynku i wygodnej pozycji, by powrócić do naturalnego położenia.
Jakie cechy powinien mieć optymalny materac dla nastolatka?

  • Dopasowany do wagi
  • Dopasowany do wzrostu (należy pamiętać, że młody człowiek jeszcze rośnie)
  • Łatwy w utrzymaniu w czystości – zadbaj o pokrowiec na materac
  • Zapewniający podparcie pod punkty ciała: głowę, plecy, pośladki

Na rynku dostępne są materace z różnego rodzaju pianek, lateksowe, kokosowe i z naturalnej łuski gryczanej, sprężynowe,  Ciekawym rozwiązaniem jest materac sprężynowy połączony z pianką i lateksem, , który doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała.
Dobrym pomysłem jest zaprosić nastolatka do sklepu z materacami, by sam mógł się przekonać jaki rodzaj podparcia i odpoczynku odpowiada mu najbardziej.