Zastanawiasz się jakie wybrać łóżko dla nastolatka? Czym różni się materac dla dziecka, od materaca dla nastolatka? Jak dokonać wyboru, by młody człowiek jak najlepiej odpoczywał po długim dniu w szkole i godzinach przy ekranie komputera? Jaki materac jest najlepszy dla nastolatka? Na to pytanie postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Jaki materac jest najlepszy dla nastolatków?

Czas szybko płynie…

Przychodzi taki moment w życiu rodziców, gdy ze zdumieniem odkrywają, iż ich mały chłopiec czy córeczka, stali się niepostrzeżenie nastolatkami. Młodzi ludzie zmieniają się fizycznie i mentalnie. Więcej czasu spędzają w nocy na oglądaniu filmików, czytaniu i pisaniu do przyjaciół. Rano trudno im wstać, a pora na śniadanie, ku zgrozie rodziców, często zbiega się z obiadem.

Wraz z rozwojem dzieci, zmieniają się ich upodobania i przychodzi czas, gdy ukochane postaci z bajek czy filmów rysunkowych, którymi dzieci dekorowały swój pokój, przestają pasować do poważnych spraw nastolatków. Meble w pokoju stają się za małe, a łóżko za ciasne.

Co się dzieje z moim dzieckiem?

Fora w sieci pełne są dramatycznych, zabawnych i pełnych frustracji opowieści o problemach rodziców z nastolatkami.

Tematem przewodnim jest skokowa zmiana, jaka nastąpiła w postępowaniu dziecka, które przekracza próg wieku nastoletniego. Z miłego, słodkiego i uśmiechniętego dziecka, młody człowiek zmienia się w nachmurzonego, wiecznie sennego i rozkojarzonego nastolatka.

Czemu tak się dzieje?

Między piątym, a dwudziestym rokiem życia, mózg jest w procesie ciągłych, intensywnych zmian. Przebudowa następuje szybko i można pokusić się o stwierdzenie, iż nastolatek zasypia z innym mózgiem, a budzi się z zupełnie innym. Z mózgu wycinane jest wszystko, co ten uzna za zbędne.

To zmiana struktury systemu przetwarzania informacji, tzw. wycinka konektywna.

Kora czołowa, część mózgu odpowiedzialna za racjonalne decyzje, centrum naszej świadomości i właściwe zarządzanie emocjami – dojrzewa na samym końcu.

Nasz nastolatek traci w trakcie dojrzewania aż 85% wszystkich połączeń!

Jest swoista dysfunkcja obszarów świadomości i racjonalności. Czy już zatem rozumiesz, że Twój nastolatek po prostu nie jest w stanie świadomie podjąć racjonalnej decyzji?

Mamy też dobrą wiadomość: czas gwałtownych zmian i proces przebudowy mózgu skończy się. Musisz po prostu przeczekać trudny czas.

Czemu nastolatek ze skowronka zamienia się w sowę? Czemu tak długo śpi?

Rytm dobowy nastolatka odbiega od rytmu dorosłego człowieka.

U dorosłych melatonima, hormon odpowiedzialny za zasypianie, relaksację i sen wydziela się około godziny 21. Największe stężenie melatoniny organizm dojrzałego człowieka osiąga między 24 a 3 w nocy. U nastolatków proces ten zaczyna się dużo później, a w najgłębszy sen wpadają ok. 3 – 6 rano. To jest właśnie przyczyna, dla której młody człowiek lubi uczyć się w nocy, a o ósmej rano jest nieprzytomny na zajęciach w szkole.

Aby poprawić zdolności do regeneracji mózgu i wesprzeć rozwój ciała nastolatka, konieczne jest zapewnienie mu wygodnego i zdrowego materaca w łóżku.

Jaki materac jest najlepszy dla nastolatka?

Nastolatkowie dużo czasu spędzają w szkolnych ławkach, a po powrocie do domu znów wracają do biurek, uczą się lub grają na sprzętach elektronicznych.

Ciągła pozycja siedząca jest dla młodego organizmu sporym obciążeniem. Kręgosłup potrzebuje odpoczynku i wygodnej pozycji, by powrócić do naturalnego położenia.

Jakie cechy powinien mieć optymalny materac dla nastolatka?

  • Dopasowany do wagi
  • Dopasowany do wzrostu (należy pamiętać, że młody człowiek jeszcze rośnie)
  • Łatwy w utrzymaniu w czystości – zadbaj o pokrowiec na materac
  • Zapewniający podparcie pod punkty ciała: głowę, plecy, pośladki

Na rynku dostępne są materace z różnego rodzaju pianek, lateksowe, kokosowe i z naturalnej łuski gryczanej, sprężynowe,  Ciekawym rozwiązaniem jest materac sprężynowy połączony z pianką i lateksem, , który doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała.

Dobrym pomysłem jest zaprosić nastolatka do sklepu z materacami, by sam mógł się przekonać jaki rodzaj podparcia i odpoczynku odpowiada mu najbardziej.