materacyk-pl-po-co-kupowac-ochraniacze-big-1

Po co kupować ochraniacz na materac?

Po co mi właściwie ten ochraniacz na materac? Przecież często zmieniam prześcieradło… – to częsta wątpliwość klientów sklepów z wyposażeniem sypialni. W dalszej części artykułu odpowiemy, czemu ważny jest odpowiedni ochraniacz na materac. Zapraszamy!

Sen jest jednym z podstawowych warunków zdrowego, długiego życia. Według danych znalezionych w sieci, człowiek w ciągu życia przesypia 20 – 25 lat życia!

Jaka jest rola snu?

Sen to czas na regenerację mózgu. Wyłączenie aktywności podczas odpoczynku sennego pozwala na naprawienie szkód powstałych podczas czuwania, na uszeregowanie danych, zapamiętanie istotnych informacji. W mózgu zostają odbudowane neuroprzekaźniki, niezbędne później podczas czuwania. Braki w ilości neuroprzekaźników mogą doprowadzić do poważnych problemów psychicznych, np. do depresji.
Brak odpowiedniej ilości snu powoduje spadek koncentracji, kłopoty z pamięcią i zwiększa drażliwość. Niewyspany człowiek jest nieproduktywny, zmęczony, łatwo wpada w niepokój i złość. Długotrwałe zaburzenie snu jest poważnym obciążeniem dla układu odpornościowego i może doprowadzić do wielu groźnych chorób: cukrzycy, raka, problemów z potencją, do otyłości oraz problemów psychicznych. W skrajnych przypadkach brak snu może doprowadzić do śmierci.

Jak zapobiec problemom ze snem?  7 złotych zasad:

 • Sypialnia powinna być chłodnym, wywietrzonym, cichym i zacienionym miejscem.
 • Pozbądź się silnych bodźców z sypialni (tv, smartfon, playstation), zastąp je książką lub muzyką relaksacyjną.
 • Nie pij przed snem napojów alkoholowych (nie zregenerujesz organizmu), z kofeiną lub zbyt słodkich (nie zaśniesz).
 • Nie jedz obfitych posiłków przed snem. Ostatni posiłek powinien być spożyty ok . 3-4 godzin wcześniej niż planujemy położyć się do łóżka na odpoczynek nocny.
 • Trenuj rano lub w ciągu dnia, nigdy wieczorem. Przyspieszony wysiłkiem fizycznym metabolizm nie pozwoli nam się wyciszyć i zasnąć. Lepiej jest przełożyć ćwiczenia na poranek lub inną porę w ciągu dnia.
 • Zapewnij sobie wygodne łóżko z czystą pościelą i ochraniaczem na materac. Dużo przyjemniej się zasypia w czystej, pachnącej pościeli i na miękkim, komfortowym materacu
 • Kładź się spać o tej samej porze. Wyregulujesz organizm. Ważna jest nie tylko jedna i ta sama godzina zasypiania, lecz również pora wstawania.

Dziś skupimy się na jednym punkcie: ochraniaczu na materac. Czemu ochraniacz na materac jest ważny dla jakości snu?

 • Ochraniacz zapewnia czystość i chroni przed zaplamieniem i nieczystościami. Prześcieradło jest zbyt cienkie, by stanowić barierę dla brudu, a zabrudzony z kolei materac jest idealnym środowiskiem dla drobnoustrojów.
 • Ochraniacz można zmienić i prać, co poprawia komfort snu
 • Pokrowiec dobrej jakości ma właściwości wentylacyjne, nie powoduje przegrzania i świetnie odprowadza pot
 • Stanowi dodatkową warstwę materiału, co poprawia elastyczność i miękkość materaca
 • Zapewnia ochronę przed alergenami, roztoczami, zarodnikami grzybów