Kładziesz się co wieczór spać w łóżku i rzadko zastanawiasz się nad długą drogą pełną prób i doświadczeń, jakie ludzie przed Tobą musieli pokonać, byś mógł wygodnie ułożyć się na miękkim materacu. Od kiedy człowiek śpi w łóżku? Kiedy powstał pierwszy materac? Co łączy materac termoelastyczny z NASA? Zapraszamy do fascynującego świata materacy.

Materac termoelastyczny – niezwykła historia zwykłego materaca

Jak to się zaczęło?

Najstarsze odkrycia archeologów w tematyce sposobów spania i rodzajów posłania prehistorycznego człowieka pochodzą sprzed 10 000 lat p.n.e.

Początkowo nasz przodek usypywał posłanie z liści, traw i słomy, a następnie przykrywał je skórą zwierząt.

Przez tysiące lat wygląd pierwszego materaca się nie zmieniał.

Dopiero starożytni Persowie 3 500 lat p.n.e. wypełnili worek ze skóry kóz wodą i szczelnie zszyli. Tak powstało pierwsze łóżko wodne. Aby poprawić komfort użytkowania, wystawiali łóżko na słońce, by woda w środku się podgrzała. Badacze nie są pewni, czy Persowie chcieli w ten sposób poprawić wygodę spania osób najbogatszych czy też powodem były względy terapeutyczne.

Dopiero 200 lat p.n.e. powstał pierwszy materac niezintegrowany z łóżkiem. W XV wieku zaczęto bogato zdobić materace, ale luksus ten, podobnie jak wypełnienie puchem, należały się tylko najbogatszym.

Ludzie z gminu spał na materacach wypełnionych słomą, piórami, łuskami grochu.

Z czasem materace zaczęto wypełniać bawełną, a pod koniec XIX wieku wykonano pierwszy materac sprężynowy.

W 1921 roku firma Dunlop wypuściła swój pierwszy materac z pianki lateksowej, a 50 lat później wymyślono sztuczny zamiennik lateksu, co przyspieszyło produkcję i znacznie ochroniło środowisko naturalne.

NASA a materac z pianki termoelastycznej

W latach 70-tych ubiegłego wieku, w dobie lotów w kosmos, w laboratoriach NASA powstał unikatowy materiał, którego zadaniem miała być poprawa bezpieczeństwa astronautów.

Pianka termoplastyczna pod wpływem ciepła ciała miała dopasowywać się do kształtu ciała kosmonauty i lepiej chronić go w razie kolizji. Wspomagała działanie poduszek powietrznych.

Do produkcji materacy pianka termoelastyczna trafiła w 1992 roku. W miejscach nacisku (głowa, ramiona, biodra) materac mięknie najmocniej i jednocześnie rozluźnia mięśnie osoby leżącej. Kręgosłup, mięśnie, stawy relaksują się i odprężają.